İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. VGA/DVI/HDMI/DisplayPort Arasında Ne Fark Var?
Trendlerdeki Yazı

VGA/DVI/HDMI/DisplayPort Arasında Ne Fark Var?

Bu yazımızda teknoloji kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan birinden bahsedeceğiz. VGA, HDMI, DVI ve DisplayPort arasında ne fark var? Malum bunları herkes çok iyi derecede bilmiyor ve monitör alırken bu konularda kafa karışıklığı yaşanabiliyor.

vga-dvi-hdmi-displayport-arasinda-ne-fark-var

Bu yazımızda teknoloji kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan birinden bahsedeceğiz. VGA, HDMI, DVI ve DisplayPort arasında ne fark var? Malum bunları herkes çok iyi derecede bilmiyor ve monitör alırken bu konularda kafa karışıklığı yaşanabiliyor. O yüzden bu kafa karışıklıklarının önüne geçmek için konuya biraz değinelim dedim. Bakalım bu bağlantı şekilleri arasındaki farklılıklar neymiş bir görelim.

 

VGA

VGA aslında oldukça yaşlı bir bağlantı şekli 1987’den beri birçok bilgisayarda bugün halen kullanılıyor. 7-8 sene öncesinde bu bağlantı şeklinin tarihi olması için harekete geçirmişti ama bugün halen inatla VGA monitör satan firmalar mevcut. VGA kablosu 15 pinden oluşan kırmızı yeşil mavi H-Sync ve V-Sync yani yatay ve dikey eşleşme verilerini taşıyor. 15 pinden oluşan analog bir bağlantı şekli yani ekran kartlarında artık bu bağlantı şeklini göremezsiniz zaten dediğimiz gibi artık çoktan tarihe karışması gereken bir bağlantı şeklidir. Monitör alacağınız zaman sakın ama sakın sadece VGA yani d-sub bağlantı şekli olan monitörleri almayın.

vga soket
vga kablo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DVI

DVI, VGA bağlantının yerine gelen bir bağlantı şeklidir. 1999’dan beri hayatımızda varlığını sürdürüyor. DIV, görüntü kalitesinin artırılması amacıyla tasarlandı çünkü VGA bağlantı şekli daha iyi görüntü kalitesi için yetmiyordu. DVI bağlantılar, DVI-D, DVI-A ve DVI-I olarak kendi içlerinde ayrılıyorlar. Bunlardan DVI-D sadece dijital, DVI-A sadece analog ve DVI-I hem dijital hem analog veri aktarımını sağlıyor. Burada önemli bir nokta var DVI-I ve DVI-D’nin yani sadece dijital bağlantı sağlayan ve dijital bağlantı ile analog bağlantı sağlayan şekil Single link ve Dual link olarak ikiye ayrılıyorlar. Peki fark ne diyeceksiniz? Hemen söyleyelim, single link bağlantıyla 1920 x 1200 çözünürlükte 60 hertze kadar destek varken  dual linkte, 2560 x 1600 çözünürlükte 60 hertze kadar destek var yani monitörünüz 1080p den fazla çözünürlüğe sahipse ve illaki DVI bağlantı kullanmak istiyorsanız daha yüksek çözünürlük için ya da daha fazla Hertz için dual linke ihtiyacınız olacak.

dvi port

 

 

dvi çeşitleri
dvi bağlantı çeşitleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HDMI

HDMI bağlantı, 2003’ten beri kullanılan HDMI bağlantının DVI’dan en büyük artısı görüntünün yanında sesi de aktarılabilmesi. DVI bağlantı şeklinde ses aktarılmaz ama HDMI’da hem görüntü dijital olarak hem de ses dijital olarak aktarılır. HDMI’ın DVI’dan farklı olarak kendi arasında bir sürü versiyonu mevcut HDMI1.0, HDMI1.1, HDMI1.2, HDMI1.3, HDMI1.4a HDMI2.0 yeni gelen HDMI2.1 gibi daha da saymadığımız bir ton bağlantı şekli var.  Bu bağlantı şekillerinde yıllar İçinde adeta bir çağ atlandı. İlk HDMI’dan günümüze kadar çok şey değişti mesela geçtiğimiz günlerde 2.1 standardı çıkış yaptı ve artık 10k’ya kadar desteği var yani 10240 x 4320 çözünürlüğe kadar ki bunlar zaten kim bilir kaç yıl sonrasının teknolojisi.

HDMI bağlantı ile 4K 60 Hertz almak eskiden hayaldi. HDMI 2.0 ile bu durum tarihe karışmıştı şimdi 2.1 ile çok çok daha büyük çözünürlüklerde çok daha yüksek hertzler yakalanabileceği söylendi. Gerçekten bu çözünürlükler insanın kulağına garip geliyor ve çok meşhur sorulardan birine değinelim.

1080p monitörüm var DVI bağlantı mı yapayım yoksa HDMI bağlantı mı?

Bu tamamen kullanıcıya kalmış bir durum iki bağlantı arasında görüntü kalitesi farkı 0 olacak. Monitörün ses çıkışı varsa ve kulaklık ya da hoparlörle monitörden ses alınmak isteniyorsa HDMI bağlantı yapılabilir ama DVI’dan görüntü kalitesi olarak hiçbir farkı olmaz.

İkinci bir soru ise çok fazla paralar verilerek alınmış HDMI kabloları.

Bu kablolar arasında görüntü kalitesini etkileyen hiçbir fark yok mesela HDMI1.4 kablo alınmış bir tanesi 20 lira diğeri 200 lira diyelim. Bu iki kablo arasında görüntü kalitesi farkı 0 arkadaşlar bunun aksini iddia edenler de olabilir kendilerine “he” deyip geçebilirsiniz polemiğe girmeye hiç gerek yok ama ben size söyleyeyim bu iki kablo arasındaki görüntü kalitesi farkı 0. Kablo ancak şurada fark eder, dediğimiz gibi HDMI2.1, çıkış yapmaya başlıyor ve HDMI2.1 ile 48 GB/Sec transfer yapılabildiği için şimdiki standart kablolardan farklı bir kablo piyasaya çıkacak. Kablo farkı ancak o şekilde olacak onun haricinde, “Ben bilmem kadar fiyata HDMI kablosu aldım çok iyi görüntü veriyor” diyen kişilere itibar etmeyin.

hdmi pin sayısı
hdmi vga giriş
hdmi kablo
hdmi giriş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Display Port

Displayport, HDMI’a göre daha yeni bir teknoloji. 2008’den beri yaygınlaştığını söyleyebiliriz aynı HDMI gibi hem ses hem görüntü taşıyabiliyor ve şu an maksimum 7680 x 4320 çözünürlükte 60 Hertz verebiliyor. Onun haricinde mesela 4K çözünürlükte 240 hertz gibi değerlere bu bağlantı şekli ile ulaşmanız mümkün. Tabii elinizde öyle bir teknoloji olursa … Monitörde ve ekran kartınızda displayport varsa HDMI mı displayport mu diye tercih edelim diye soruyorsanız ben displayport bağlantılı yapmanızı tavsiye ederim. Elbette HDMI bağlantı da yapılabilir ama yapmışken madem ikisi de destekliyorsa displayport yapmanız bence daha iyi olur.

display port soket
displayport pin
display port
Yorum Yap

Yorum Yap