1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Türkiye’de Kripto Para Geçmişi

Türkiye’de Kripto Para Geçmişi

kripto paralarda tarih

Türkiye’de kripto para geçmişi 2009 yılına dayanıyor. Kurulduğu günden bu yana, Türkiye’de devlet tarafından kontrol edilen herhangi bir otoriteye bağlı olmadan günümüze kadar kullanılagelmiştir. Anonim olması sebebiyle kısa zamanda bütün dünyaya yayılmış olan sanal paralardır. Kripto paralardan ilki ise dijital para birimi olan Bitcoin’dir. (BTC) olarak kısaltılan bu sanal para birimi ilk kez 2009 senesinde ortaya çıkmıştır. Yeni bir sanal para çağının kapıları, bu kripto para ile dünyamıza girdi. Vergi daireleri, icra kurumları ve dünyaca ünlü olan düzenleyiciler kripto paraların yasallığını hala tartışıyor.

Günümüzde, yüzlerce farklı çeşitte kripto para birimi bulunuyor. Bunun yanı sıra bu paraların net sayıları bilinmiyor. Kripto paralar, şuanda ülkemizde de popülerlik kazanmış olan bir sistem olsa da insanların hala şüphe ile yaklaştığı bir sistemdir. Kripto paralar dünyada genellikle, herhangi bir merkez bankası tarafından üretilmeyen paralardır. Türkiye’de kripto para geçmişi kısa bir zaman dilimini kapsasa da geniş bir kullanım alanına yayılmıştır. Bu paralar, üretilemez, onaylanmaz ve düzenlenemezler. Bunun yerine ise bilinmekte olan bilgisayarlar yardımıyla çalıştırılan matematiksel algoritmalar oluşturulmaktadır.

Kripto Para Özellikleri

Bu paralar, cyrypto ve currency gibi kelimelerden üretilmiştir. Kripto paralar, güvenliğin sağlanabilmesi için şifreleme bilimi kullanılan sanal para birimleridir. Merkezi olmayan kripto para sistemleri, belirlenen sayılar kadar üretilmektedir. Kripto para özellikleri arasında, hâlihazırda kişilerin kullandığı madeni para ve banknotlardan farklı olması da yer almaktadır. Belirlenmiş olan kriptografi prensipleriyle ortaya çıkarılmış olan dijital varlıklardır diyebiliriz. Şifreleme sistemlerinin asıl amacı iki taraf arasında, paylaşılan bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmesini engellemektir. Yani parasal işlemler güvence altına alınmaktadır.

Bu paraların çıkış tarihi 2008 senesi ve patlak vermesi de küresel krizle ilişkilendirilmektedir. Yaşanmakta olan finans krizleri ise merkez bankalarına ve finansal kurumlara duyulan güveni en aza indirmiştir. Finans alanında, kripto paralar farklı değişikliklere sebep olmuştur. Aynı zamanda, finans piyasalarının çöküşüyle ABD Doları ve Euro gibi rezervler alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kripto Para Çeşitleri

Kripto para çeşitleri oldukça geniş bir kategoriye ayrılmaktadır. Bu paralar, transfer edilebilen varlıklardır. Şifre bilimi ile işlem güvenliği sağlanarak, yeni para oluşturulması sürecinde de kullanılmaktadır. Banka hesaplarında tutulmasına gerek olmayan bu kripto paraların farklı tip seçenekleri bulunmaktadır. Aynı zamanda, genellikle para gibi mal ve hizmet almak için kullanılırlar. Kurulduğu günden bu yana en popüler olan kripto paralar arasında aşağıdaki sıralamayı yapabiliriz:

 • Bitcoin (BTC)

 • Ethereum (ETH)

 • Ripple (XRP)

 • EOS (EOS)

 • Litecoin (LTC)

 • Binance Coin (BNB)

 • Cardano ( ADA)

 • IOTA

 • TRON (TRX)

 • Monero (XMR)

Yukarıdaki para birimleri ile dünyada ve ülkemizde kripto para olarak bu birimlerden yararlanabilirsiniz. En fazla kripto para kullanan ülkelerin başında ise ABD gelmektedir. Çünkü bu paraları ABD, kendi ülkesinde yasal kabul etmektedir. Çünkü ülke olarak en fazla kripto para birimi ve kullanıcısına sahip olan ülkelerin başında gelmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap