İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ölen Kişinin Banka Borcu Ne Olur?
Trendlerdeki Yazı

Ölen Kişinin Banka Borcu Ne Olur?

Günümüzde birçok insanın bankalara borçlu olması sebebiyle en sık sorulan sorulardan biri, ölen kişinin banka borcu ne olur? Sorusu olmaktadır. Özellikle kredi borçları için sorulan bu soruya, hem kredi borçları için hem de ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur?

olen-kisinin-banka-borcu-ne-olur
1

Günümüzde birçok insanın bankalara borçlu olması sebebiyle en sık sorulan sorulardan biri, ölen kişinin banka borcu ne olur? Sorusu olmaktadır. Özellikle kredi borçları için sorulan bu soruya, hem kredi borçları için hem de ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur? Sorusu için cevaplar hazırladık. Bu yazımızda bunun yanı sıra ölen kişinin senet borcu hakkında da bilgilere değinmiş bulunmaktayız.

Ölen Kişinin Banka Borcu Ne Olur?

Bu soruya cevap verirken, ölen kişinin bankaya olan borcunun niteliği önem taşımaktadır. Çünkü bankaya olan borcun kredi, kredi kartı olması veya ek hesap gibi farklı hizmetler nedeniyle olması önem taşımaktadır. Ölen kişinin bankaya olan borçları hakkında sınıflandırma yaparak, ölen kişinin banka borcu ne olur? Sorusuna cevap verelim.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

En temel cevap ölen kişinin kredi borcu hakkında vereceğimiz cevaptır. Hemen yazının başında belirtelim ki, ölen kişinin kredi borcunun silinmesi ve hatta ödenen taksitlerin mirasçılar tarafından geri alınması mümkündür. Kredi borcunun silinmesi ve taksitlerin geri alınması için en önemli husus, kredi çekilirken yaptırılan hayat sigortasının şartlarının tam olarak sağlanıyor olmasıdır.

Kredide hayat sigortasının şartlarının sağlandığını düşünerek cevap verecek olursak, ölen kişinin mirasçılarından herhangi birinin banka şubesine başvurması durumunda, borcun tamamen silinmesi ve kredi tutarının bankadan alınması mümkündür. Bunun için yapılması gereken tüm detayları, aşağıda bulabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Taksitleri Nasıl Alınır?

Ölen kişinin ödemiş olduğu kredi taksitlerini mirasçıların geri alabilmesi için, bankaya bir dilekçe ile başvuru yapması gerekir. Dilekçe üzerinde ölen kişinin adı soyadı, T.C. Kimlik numarası, ölüm nedeni ve tarihi yazılarak, kişinin öldüğünün belirtilmesi ve kredinin kalan borcunun silinerek ödenen taksitlerin mirasçılara verilmesi talep edilmelidir.

Dilekçe ile birlikte bankanın talep etmesi durumunda ölen kişiye ait ölüm nedeni hastaneden alınacak raporla ispat edilmelidir. Ancak bazı bankalar ölüm nedeni hakkında rapor istemeyip, sadece ölüm raporunu yeterli görmektedir. Borcun silinmesi ve taksitlerinin alınması için yukarıda da bahsettiğimiz gibi, aşağıda belirtilen kredide hayat sigortası şartlarının sağlanmış olması gerekir.

Kredide Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

Aşağıdaki durumlarda kredi hayat sigortası geçersiz sayılıp, ölen kişinin kredi borcunun silinmesi ve taksitleri geri almak mümkün olmamaktadır.

  • Ölen kişinin intihar ederek ölmesi,
  • Mirasçıları tarafından banka borcunun silinmesi ve taksitlerin geri alınması amacıyla öldürülmüş olmaması,
  • Ölüme sebep olan bir hastalık ise bu hastalığın kredi başvurusundan önce teşhis edilmiş olması,
  • Mirasçıların başvuru yapmamış olması,

Gibi durumlarda hayat sigortası geçersiz sayılacaktır. Hastalığın teşhisi ile ilgili biraz detaya inecek olursak, kredi çekilirken tüketiciler herhangi bir hastalığının olmadığına dair imza atmaktadır. Banka risk değerlendirmesini buna göre yaptığı için, krediden önce teşhis konulması halinde kişinin hastalığını gizleyerek önemli bir hastalığının olmadığını belirtmesi ve sonrasında bu hastalık nedeniyle ölmesi durumunda, hayat sigortası geçersiz sayılır.

Kişinin hastalığı olsa dahi krediden önce teşhis konulmadığı durumlarda, hayat sigortasının geçersiz sayılması söz konusu değildir. Çünkü krediden önce kişinin hastalığı olduğuna dair, banka durumu ispat edemeyeceği için borcu silmek ve taksitleri ödemek durumundadır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Bankalar üzerinden yapılan hayat sigortası, ölen kişinin sadece kredi borcunu kapsamaktadır. Bu nedenle ölen kişinin sadece kredi borcu, hayat sigortası kapsamında kapatılmaktadır.

Şayet ölen kişi daha önceden kredi kartı belediye borçları için banka dışında hayat sigortası yaptırmış ise, bu hayat sigortası ile kredi kartı borcunun karşılanması mümkündür. Ancak bu durum genellikle daha önceden düşünülerek yapılmayan bir şey olduğu için fazla mümkün olmamaktadır.

Ölen Kişinin Ek Hesap Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin ek hesap borcu için de, yine kredi kartında bahsettiğimiz bilgiler geçerlidir. Kredi kartı borcu için herhangi bir hayat sigortasının bulunmaması sebebiyle, borcun silinmesi de söz konusu olmamaktadır.

Ölen Kişinin Senet Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin senet borcunun, ek hesap ve kredi kartı borcu gibi doğan borçlarının, kişinin mal varlığından ödenmesi söz konusudur. Hatta bazı durumlarda mirasçıların bu borçları kabul ederek ödemesi gerekir.

Yasal olarak mirasçı olan kişilerin kişinin mirasını kabul ettiği gibi borcunu da kabul etmesi, söz konusu olmaktadır. Miras kabulü ve reddi miras hakkındaki detayları, aşağıdan bulabilirsiniz.

Mirasın Kabul Edilmesi Ya Da Reddi Miras Nedir?

Ölen kişinin vasiyet ile herhangi bir mirasçısının mirastan mahrum etmemesi ya da mirasçının reddi mirasta bulunmaması halinde, tüm mirasçılar doğal mirasçı konumunda olur ve ölen kişinin mirasını kabul etmiş sayılır. Bu durumda ölen kişinin borçlarının kalan mirastan ödenmesi be yetersiz kalması durumunda, mirasçıların borcu ödemesi yasal bir zorunluluktur.

Reddi miras durumunda ise yasalar mirasçıya, mirası kabul etme hakkı tanıdığı gibi mirası reddetme hakkı da tanımaktadır. Bu durum genellikle kişisel nedenlerden ya da ölen kişinin borcunun çok olmasından dolayı tercih edilmektedir. Mirası reddeden kişinin mirastan herhangi bir hak iddia edemeyeceği gibi, ölen kişinin borcu üzerindeki yükümlülüğü de kalkacaktır. Mirası kabul eden tüm mirasçıların ölen kişinin kredi kartı, ek hesap ve senetle olan borçlarını miras üzerinden ya da kendi bütçelerinden karşılamaları gerekir.

Ölen kişinin banka borcu ne olur? Sorusunun yanında, senet ve diğer borçlar hakkında da bilgiler verdik. Konu hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Önerilen Yazı
2020 Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar
Yorum Yap

Yorum Yap