İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Kırmızı nar lekesinin en inatçı lekelerden biri olduğu söylenir. Yemesi keyifli olan ama soyarken de yerken de dökülmesi olası olan bu meyvenin lekelerini çıkarmak birkaç pratik ve etkili yöntem kullanılabilir.

nar-lekesi-nasil-cikar

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Nar çok çekirdekli ve çekirdeklerinin içi de sulu bir meyvedir. Narın bu çok çekirdekli özelliğinden dolayı da nar lekesi kısa sürede yayılıp her yere bulaşabilir.

Kırmızı nar lekesinin en inatçı lekelerden biri olduğu söylenir. Yemesi keyifli olan ama soyarken de yerken de dökülmesi olası olan bu meyvenin lekelerini çıkarmak birkaç pratik ve etkili yöntem kullanılabilir. Artık nar yerken endişeye kapılmak zorunda değilsiniz.

Deterjan, nar lekelerini çıkarmak için en etkili yöntemlerdendir. Ancak deterjanın da fazla kullanımı iyi değildir. Buradaki püf nokta, narın leke yaptığı görülür görülmez üzerine hemen deterjan dökülmesi ve lekenin deterjanı iyice emmesinin beklenmesidir. Leke deterjanı emdikten sonra, leke eğer katlanabilir bir kumaş ise bir kat katlayın ve soğuk su dolu bir kabın içerisine koyarak bir süre de burada bekletin. Son olarak iyice çitilediğinizde lekenin çıktığını göreceksiniz.

Leke eğer bir kıyafette değil de, halı da ya da koltuktaysa limon kolonyası da aynı işlemi görecektir.  Kolonyanın içeriğindeki alkolün leke çıkarıcı özelliği vardır. (Kolonya kullanırken kullandığınız bezin beyaz olmasına dikkat edin. Renkli bezler kolonyanın alkolü ile renklerini koltuğunuza ya da halınıza bulaştırabilir.)

Nar lekesi eğer gözünüzden kaçmış ve kurumuşsa, bu defa deterjan ya da limon kolonyası işe yaramayacaktır. Kurumuş lekeleri çıkarmak biraz daha zor bir iştir. Mutlaka derinlemesine temizlik yapılmalıdır. Kurumuş nar lekesi için en etkili yöntem eczanelerde küçük kırmızı bir şişenin içerisinde satılan Aspirin adlı temizleyicidir. Lekenin üzerine bir miktar Aspirin döktükten sonra biraz bekleyin ve leke olan kıyafet, kumaş  vs. yi makineye atın ve normal programda çalıştırın.

Yorum Yap

Yorum Yap