İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer
 3. Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim?
Trendlerdeki Yazı

Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görebilirim?

İnternet hızınızda anormal bir yavaşlama var ise veya sadece meraktan dolayı bağlı olduğunuz ağa kaç kişinin bağlandığını öğrenmek istiyorsanız "modeme bağlanan cihazlar nasıl görülür" isimli bu makalemiz tam size göre.

modeme-kac-kisi-bagli
1

İnternet hızınızda anormal bir yavaşlama var ise veya sadece meraktan dolayı bağlı olduğunuz ağa kaç kişinin bağlandığını öğrenmek istiyorsanız “modeme bağlanan cihazlar nasıl görülür” isimli bu makalemiz tam size göre.

Modeme Bağlı Cihazlar Nasıl Görünür?

Öncelikle ne amaçla modeme bağlanan cihazları görmek istiyorsunuz bunu tespit etmeniz lazım. Sadece meraktan dolayı mı? Yoksa modeme bağlı bir cihazın interneti fazla kullandığını düşünüp bunu kontrol etmek için mi? Amacınıza karar verdikten sonra aşağıdaki adımları uygulayarak modeminize bağlanan cihazları görebilirsiniz.

Modeme Erişiminiz Var İse

Modem arayüzüne giriş yapabiliyorsanız (bu arayüze genellikle 192.168.1.1 üzerinden ulaşılır) bazı modeller arayüz üzerinde ip alan cihazları listeler. Bu yazıda Zyxel markalı modem arayüzü üzerinden inceleme yapacağız.

 • Tarayıcınıza 192.168.1.1 yazarak arayüze giriş yapın.
zyxel modem arayüzü
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Bilmiyorsanız admin admin, admin 1234, admin ttnet, admin turktelekom gibi kombinasyonları deneyebilirsiniz.
 • Açılan anasayfada modeminize wifi ve ethernetten bağlı olan cihazlar listelenecektir. Bu ekrandan modeme kaç kişi bağlı sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
zyxel modem arayüzü-1
 • Eğer modeminizin wifi şifresini değiştirmek istiyorsanız. Alt bölümdeki “Ağ Ayarı” kısmından “Kablosuz” a tıklayın.
zyxel modem arayüzü-2
 • Açılan sayfanın en altındaki güvenlik bölümünden ister otomatik olarak ister manuel olarak modeminizin wifi şifresini değiştirebilirsiniz.
zyxel modem arayüzü-3
 • Modeme bağlı cihazlardan yasaklamak istedikleriniz var ise “Mac Filtresi” ile bu cihazların modeme bağlanmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için “Ağ Ayarı” kısmından “Mac Filtresi” ne tıklayın.
zyxel modem arayüzü-4
 • Devre dışı olan kısmı Aktif olarak işaretleyin ve aşağıdan “Kara Liste” yi seçin. Bunu yaptıktan sonra aşağıya girdiğiniz her MAC Adresi, kara listeye alınacak ve modeme bağlanması engellenecektir.

Eğer Beyaz Liste seçili olursa, aşağıya girdiğiniz MAC Adresleri dışındaki hiçbir cihaz modeme bağlanamayacaktır.

 • Engellemek veya izin vermek istediğiniz cihazların MAC Adreslerini anasayfaki bağlı cihazlar üzerinden Bilgi kısmına tıklayarak bulabilirsiniz. Buradan kopyaladığınız MAC Adresini MAC Filtresi bölümüne yapıştırın. Kullanıcı kısmına cihazın adını veya kullanan kişinin adını yazabilirsiniz. Böylece kimi engellediğinizi unutmamış olursunuz.
zyxel modem arayüzü-6

 

Modeme Erişiminiz Yok İse

 • Arayüz erişiminin olmadığı bir ağa bağlı iseniz ve bu ağdaki cihazları veya cihaz sayısını merak ediyorsanız, aşağıda önereceğimiz programlar ile ağda bulunan kişileri görebilir ve listeleyebilirsiniz.

Fing

Fing programı mobil ve masaüstü cihazlar üzerinde çalışabilen bir ağ tanıma programıdır. Bağlı olduğunuz ağ ve ona bağlanan cihazlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fing PC: https://www.fing.com/products/fing-desktop-download-windows

Fing Mobile: https://www.fing.com/products/fing-app

Yukarıdaki 2 linkten kullanmak istediğiniz versiyonu indirip kurun. Ardından Connectivity sekmesinden Scan for Devices diyerek ağ taramasını başlatın. Tarama bittikten sonra ağa bağlı cihazlar listelenecektir.

Advanced IP Scanner

Yalnızca PC üzerinden çalışan bu program ile ister tüm cihazları isterseniz belirli IP aralığındaki cihazları arayabilirsiniz. Programı kurmak istemeyenler için yalnızca çalıştır seçeneği de mevcuttur. Bu sayede bilgisayarınıza kurulum yapmadan da ağdaki cihazları tarayabilirsiniz.

Advanced IP Scanner: https://www.advanced-ip-scanner.com/download/Advanced_IP_Scanner_2.5.3850.exe

Advanced Port Scanner

Advanced IP Scanner ile aynı üretici tarafından yazılan bu program ile bağlı olduğunuz ağdaki cihazların , açık olan tüm portlarını görebilirsiniz.

Advanced Port Scanner: https://www.advanced-port-scanner.com/download/Advanced_Port_Scanner_2.5.3869.exe

Önerilen Yazı
2 Bilgisayar Arasında Ortak Klasör Paylaşımı Nasıl Yapılır?
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. admin_avatar

  Ayrıntılı,güzel hazırlanmış bir içerik.Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir