İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer
 3. Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Mevsimsel olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri, özellikle kış aylarında ya da bahar aylarında geçici olarak görülmektedir. Mevsimsel saç dökülmesi, kişilerin bireysel farklılıklarına göre değişkenlik gösterdiği gibi aynı zamanda mevsim geçişlerine göre de farklılaşmaktadır.

mevsimsel-sac-dokulmesi-nedir

Mevsimsel olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri, özellikle kış aylarında ya da bahar aylarında geçici olarak görülmektedir. Mevsimsel saç dökülmesi, kişilerin bireysel farklılıklarına göre değişkenlik gösterdiği gibi aynı zamanda mevsim geçişlerine göre de farklılaşmaktadır.

Mevsimsel saç dökülmesi, geçici bir durum olması nedeniyle kalıcı bir duruma yol açmasa da çok fazla dökülme yaşanması durumunda özellikle bayanların stres durumlarıyla karşılaşmaları söz konusu olabilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Mevsimsel saç dökülmesinin nedenleri, şu şekilde gösterilmektedir:

 • Genetik faktörlere bağlı olarak oluşan saç dökülmelerinin yılın belirli dönemlerinde artış göstermesi
 • Hava değişiminden kaynaklanan aşırı rüzgar ya da yağış durumlarının olması
 • Kan değerlerinde mevsimsel olarak değişiklikler oluşması

Bunların yanı sıra mevsimlere bağlı olarak oluşan dökülmelerin saçta kellik oluşumuna da neden olacağı ön görülerek mutlaka destek alınması gerekmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesini Anlamanın Yolları Nelerdir?

Mevsimsel saç dökülmesi olduğunu anlamanın yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Saç dökülmesinin sürekli değil, özellikle bahar aylarında yaşanması durumunda
 • Saç dökülmesinin farklı vitamin eksikliği ya da başka bir hastalığın sonucu olarak oluşması durumunda
 • Saç dökülmelerinin devam etme süresi 1 hafta ve daha fazla olması durumunda

Bu noktaların dikkate alınması ile birlikte saç dökülmesinin mevsimsel olduğu anlaşılmaktadır. Mevsimsel olarak görülmekte olan bu dökülmeler bazı durumlarda belirli faktörlerin de etkilemesi sonucu olarak kalıcı hale gelebilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmelerine Ne İyi Gelir?

Mevsimsel saç dökülmesine iyi gelen şeyler, öncelikli olarak saçların düzenli olarak bakım yapılması olarak bilinmektedir. Bunun için saçlar için uygun olan şampuanların ve saç bakım kremlerinin kullanılması önerilmektedir.

Saç bakımı için önemli olan bir diğer konu ise saçların çok sık yıkanmaması olarak bilinmektedir. Sürekli yıkanan saçların yağ dengelerinde bozulma olacağı için saç dökülmelerinde de artış meydana gelebilmektedir.

Saç dökülmelerinin mevsimsel olduğu durumlarda saçın sık sık havalandırılması ve gerekli görüldüğü durumlarda taranarak saç köklerinin hareketlendirilmesi gerekli görülmektedir. Bu önerilere dikkat edilmesi halinde mevsimsel saç dökülmeleri azaltılmaktadır.

Mevsimsel Saç Dökülmeleri İçin Bitkisel Tedaviler Nelerdir?

Mevsimsel saç dökülmeleri için yapılan bitkisel tedaviler, genellikle saçın nem dengesinin korunmasına yönelik tarifler sunmaktadır. En çok önerilen bitkisel tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Saçın yağ ve nem dengesinin sağlanması için iki günde bir olacak şekilde zeytinyağı ile bakım yapılması önerilmektedir.
 • Hindistan cevizi yağının da haftada bir defa kullanılması, dökülmelerin azalmasına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda saç köklerinde de güçlendirici etkiler sunmaktadır.
 • Saç dökülmelerinde kullanılan bitkisel tedavilerden bir diğeri de badem yağı olarak bilinmektedir. Kaş ve kirpiklerde de tüyleri güçlendirici bir etki sunması nedeniyle badem yağının banyo öncesinde kullanılması, kalıcı sonuçlar sunabilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmeleri Kalıcı Mıdır?

Mevsimsel saç dökülmelerinin kalıcı olması, kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Herkes için kalıcı bir dökülme olmazken bazı faktörlerle birlikte mevsimsel dökülmelerin yıl boyunca devam etmesi de söz konusu olabilmektedir.

Saç dökülmesinin mevsimsel olmasının akabinde dökülen saçların yerine çıkmaması durumunda kellik oluşacağı için tedavi gerekli görülmektedir. Fakat genel anlamda başka bir hastalığın tetikleyici olmaması halinde mevsimsel saç dökülmesi sonucunda saçların tekrar daha canlı bir biçimde çıktığı bilinmektedir.

Saç dökülmelerinin kalıcı olduğu kişiler genellikle vitamin ve mineral eksikliği olan kişilerdir. Bunun yanı sıra saç kıran gibi genetik kökenli hastalıkların olması durumunda da saç dökülmelerinin kalıcı hale geldiği bilinmektedir.

Saç Dökülmelerinin Önlenmesi İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Saç dökülmelerine iyi gelen besinler, hem saç köklerine doğrudan uygulanması hem de tüketilmesi halinde iyileştirici etkiler sunmaktadır. Bu besinlerden en çok bilinenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kırmızı etin haftada ne az bir kes tüketilmesi gerekmektedir.
 • Balık tüketiminin de haftada bir ya da iki kez tüketilmesi gerekli olmaktadır.
 • Sebze tüketimleri genel anlamda kan temizleyici özellikler içermeleri nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
 • Zeytinyağının saça doğrudan müdahalesi etkili olurken, zeytinyağlı besinlerin tüketilmesi de iyi olmaktadır.
 • Sarımsak maske olarak uygulandığında ya da düzenli tüketildiğinde de saç dökülmelerinin ortadan kaldırılması sağlamaktadır.

Saç dökülmelerine iyi gelen besinlerin aynı zamanda organik olacak şekilde de tüketilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda hormonlu olarak tüketilen besinlerin saç dökülmesine yol açtığı söylenebilmektedir.

Melatonin Hormonunun Saç Dökülmesine Etkisi Nedir?

Melatonin hormonunun saç dökülmesine etkisi, uyku ile doğrudan ilişkili olarak sunulmaktadır. Melatonin hormonu birincil olarak uyku düzenleyici bir hormondur fakat yapılan araştırmaların sonucu olarak bu hormonun doğru ölçülerde salgılanmaması durumunda saç dökülmelerinde artış olduğu bilinmektedir.

Melatonin hormonunun yeterli miktarda salgılanabilmesi için öncelikle uyku düzeni konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde 8 saat olacak şeklinde uyumak ve bu uyku saatlerinin gece 12.00 ve 05.00 aralıklarını kapsaması gerekmektedir.

Sağlıklı uykunun aynı zamanda vücut direncini de etkilemesi nedeniyle kan dolaşımını düzenlediği bilinmektedir. Sağlıklı kan dolaşımı olan vücutta saç köklerinin daha sağlıklı olması nedeniyle saç dökülmesinin uyku ile doğrudan ilişkili olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Saç Dökülmeleri İçin Mezoterapi ve PRP Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi tedavilerinde uygulanan Mezoterapi ve PRP yöntemleri, saç köklerinin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin doğal yollardan karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Mezoterapi olarak bilinen yöntem, saç köklerine saçın ihtiyacı olan vitaminlerin doğrudan enjekte edilmesi ile uygulanmaktadır.

Mezoterapi uygulamalarında gerekli olan vitamin ve mineraller kimyasal içerikler ile hazırlanmakta olup, vücut için yeterli ölçülerde sunulmaktadır. Bu nedenle tedavi öncesinde ihtiyaç duyulan vitaminlerin tespit edilmesi gerekmektedir.

PRP uygulamaları da Mezoterapi uygulamalarına benzer şekillerde yürütülmektedir. Fakat bu uygulama içerisindeki farklılık enjekte edilen vitaminlerin kök hücre yardımıyla kişinin kendi vücudundan alınması olarak bilinmektedir.

Bir kök hücre uygulaması olarak bilinen PRP yöntemi hemen herkes için uygulanabilir bir yöntem olarak bilinmektedir. Bunun için kan hücrelerinin uygun koşullarda hazırlanarak seviye şeklinde enjekte edilmesi sağlanmaktadır.

Saç Dökülmelerini Önlemek İçin Evde Neler Yapılabilir?

Saç dökülmelerinin önlenmesi için evde yapılabilecekler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Evde saç durulamasında lavanta suyu kullanılabilmektedir. Lavanta suyunun saçı güçlendiren etkileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra düzenli olarak lavanta çayı tüketimi sayesinde de saç güçlendirilebilmektedir.
 • Saç derisine zeytinyağı ve sarımsak karışımı maske yapmak da dökülmeleri önleyen faktörlerden birisi olarak bilinmektedir. Fakat haftada bir defadan fazla uygulanması tahrişe neden olabilmektedir.
 • Saç kurulama esnasında fön makinelerinin kullanılması önerilmemektedir. Saç köklerinde zayıflamaya neden olduğu için kurulama yönteminde havlunun tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Kuru ve yıpranmış saçlarda çok fazla dökülme olabilmektedir. Bu nedenle saçın nem dengesinin korunması, gerekli görülen durumlarda saçın bakım için doğru yöntemlerle kestirilmesi gerekmektedir.
 • Bir diğer yöntem ise doğru beslenme ve sağlıklı yaşam olarak bilinmektedir. Gün içerisinde alınması gereken vitaminlerin ve minerallerin yeterli ölçülerde alınmaması durumunda da saç dökülmeleri olabilmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi ile birlikte farklı nedenlerle oluşan saç dökülmeleri için de bu önerilerin yapılması gerekmektedir. Saç dökülmesinin kalıcı hale gelmemesi için bakımların düzenli ve dikkatli bir biçimde yapılması gerekmekte, ihtiyaç olması durumunda ise bir uzman desteği alınması önerilmektedir.

Önerilen Yazı
Saç Ekiminde Saç Yoğunluğunun Önemi
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. O günden beri peşini hiç bırakmadım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Kimya Mühendisi olmama rağmen meslek hayatımda Bilgisayarı seçtim. Bundan sonra da hayatımda hep Bilgisayar olacak. Şimdiki hedefim SEO uzmanı olmak.

Yorum Yap