İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. MBR ve GPT Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

MBR ve GPT Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

MBR (Master Boot Record) ve GPT (Guild Partition Table) sabit disklerdeki bölümlerin yapılandırılmasını sağlayan sistemlerdir.  MBR, GPT sistemine göre daha eski ama hala kullanıcısı bol olan bir sistemdir. GPT ise, en güncel sistemdir.

mbr-ve-gpt-arasindaki-fark-nedir

MBR ve GPT Nedir?

MBR (Master Boot Record) ve GPT (Guild Partition Table) sabit disklerdeki bölümlerin yapılandırılmasını sağlayan sistemlerdir.  MBR, GPT sistemine göre daha eski ama hala kullanıcısı bol olan bir sistemdir. GPT ise, en güncel sistemdir.

MBR (Master Boot Record) Nedir?

Sabit disklerdeki bölümlerin yönetimini sağlayan sisteme MBR denir.  MBR, bilgisayarınızın depolama bölümünün bölümlere ayrılıp işlemesini sağlarken aynı zamanda sabit diskin bölümlerinin taranmasını sağlayan kodları da barındırır.  MBR, diskinizde Partition Table, yani disk bölümleme tablosu işlemini yapar. Yalnız bölüm kapasitesi dört bölüm ile sınırlıdır. Bu bölümlerin de işlem kapasitesi 2 TB ile sınırlandırılmıştır. İşlem kapasitesinin sınırlı olması, kullanıcılara Windows’un sistem hatası vermesi ya da bilgisayarın aniden kendini yeniden başlatması şeklinde yansıyabilir. Bazı durumlarda MBR sistemindeki bu sınır, içinde bulunduğu sabit disk sisteminin zarar görmesine neden olabilir.

mbr nedir

MBR sistemini, kendi içinde bazı iyileştirmelere çözüm sunabilir. Örneğin MBR diskinizde yeni bir bölüm açamazsınız ama o bölümleri genişletebilirsiniz. Her bölüm için 2 TB işlem sınırı vardır ama alan genişlemesi olduğu için, oluşacak sorun az da olsa çözüme kavuşabilir.

MBR sistemi eski bir sistem olsa da bugün pek çok bilgisayarın sabit diskinde bu bölümleme sistemini görebilmekteyiz. MBR sisteminin üst versiyonu GUID PARTITION TABLE yani GPT ile geliştirilmiştir. MBR, geleneksel BIOS sistemine uygun olan bir sistemken UEFI sistemlerine geçiş ile yenilenme ihtiyacı doğmuş ve MBR sistemine alternatif olarak GPT gelmiştir. 

GPT (Guild Partition Table) Nedir?

Bilindiği gibi BIOS yani “Basic Input/Output System” (Temel Giriş-Çıkış Sistemi) bilgisayarın ana kartında bulunan ve bilgisayarın donanımını, açılış kapanışını kısaca her şeyini kontrol eden bir yazılımdır. Bu yazılım, uzun zaman kendini yenilemedi ama bu yazılımla çalışmak zorunda kalan ürünler kendini yeniledi, tazeledi. Yeni donanımlar piyasaya sürüldü. BIOS kullanıcılar için yetersiz gelmeye başladı. Son zamanlarda BIOS’un bu kusurlarının hiçbirinin olmadığı bir yazılım geliştirildi: “Unified Extensible Firmware Interface” yani “Birleşik Genişletilmiş Yazılım Arayüzü”; kısaca UEFI. Bu sistem, BIOS yazılımından daha hızlı çalışmakta, yeni donanımlarla senkronizasyonu daha kolay sağlamaktadır. UEFI sistemi, yanında MBR sisteminin daha üst bir versiyonu olan GBT sistemini getirmiştir.

gpt nedir

Aslında MBR de GPT de sabit diskin alan düzenleme işini yapar. Ama GPT, MBR sisteminin aksine, alan sınırlamasını Zettabyte birimine yükseltir. GPT 9.44 ZB alan sınırı olan GPT, bu özelliği ile MBR sisteminin üst versiyonudur.

MBR ve GPT Farkı Nedir?

Her iki sistem arasındaki benzerlik ve farklılıkları özetleyelim:

  • MBR ve GPT de BIOS yazılımında çalışabilir.
  • Yeni bir sistem olan UEFI sistemi, GPT’yi tercih etmektedir. Kabaca eski model bilgisayarlar BIOS ve GPT kullanırken yeni model bilgisayarlarda UEFI yazılımı ve GPT sistemi mevcuttur.
  • MBR de GPT de sabit diskinizi bölümlere ayırır fakat bölümler içinde verimlilik farkı bulunur.
  • MBR dört bölüme ayırdığı diskinizde her bölüm için 2 TB sınır koyarken GBT bu sınırı 9.44 ZB sınırına çeker.
  • Önerilen Yazı
    Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?
Yorum Yap

Yorum Yap