1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Iphone Bilinmeyen Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

Iphone Bilinmeyen Özellikleri

Ücretsiz ve geliştirilebilir bir yapıya sahip Android işletim sistemini kullanan onlarca markaya rağmen, Iphone tek başına bu kulvarda mücadele etmektedir. Bu yazıda Iphone ile ilgili hiç bilinmeyen veya az bilinen ipuçlarına değineceğiz.

iphone-ipuclari

Iphone’un Az Bilinen İpuçları

Tasarımı, kullanıcı arayüzü ve işletim sisteminin farklı olmasıyla, diğer akıllı telefonlara tek başına kafa tutan Apple Iphone, sektördeki liderliğini sürdürüyor. Ücretsiz ve geliştirilebilir bir yapıya sahip Android işletim sistemini kullanan onlarca markaya rağmen, Iphone tek başına bu kulvarda mücadele etmektedir. Bu yazıda Iphone ile ilgili hiç bilinmeyen veya az bilinen ipuçlarına değineceğiz.

1- Iphone Şarjı Azaldığında Pil Ömrünü Uzatmak

iphone-sarj-uzatma
iphone şarj süresini uzatma

Şarjınız %20-30 seviyelerine geldiğinde kalan kısmı daha uzun sürede kullanabilmek için aşağıdaki ayarları yapmalısınız. Bu ayarları yaptığınızda şarjınız daha uzun süre gidecek ve aynı zamanda görüşme, sms gönderme ve EDGE hızında internete bağlanma gibi standart işlemleri yapabileceksiniz.

 • Ayarlar > Wi-Fi > Kapalı
 • Ayarlar > Bluetooth > Kapalı
 • Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Kapalı
 • Ayarlar > Genel > Cep > Enable 3G > Kapalı
 • Ayarlar > Genel > Cep > Enable LTE > Kapalı
 • Ayarlar > Sesler > Zil ve Sessiz üzerinde Titreşim > Kapalı
 • Ayarlar > Parlaklık ve Duvar Kağıdı > Otomatik Parlaklık > Kapalı
 • Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al > Kapalı

2- Kulaklık ile Fotoğraf Çekme

iphone-kulaklık-ile-resim-cekme
iphone kulaklıkla resim çekme

Fotoğraf çekerken eliniz titriyorsa ve bu durumdan nefret ediyorsanız kulaklık sizin kurtarıcınız olacaktır. Iphone kulaklığını telefonunuza takın ve kamerayı açın. Ses artırma ve azaltma tuşları ile fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

3- Panorama Fotoğraf Çekerken Yön Değiştirme

iphone-panorama-yön-degistirme
panorama yönü değiştirme

Iphone ile panorama resim çekerken çekim yönünü değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Kamerayı panorama moduna aldığınızda ekranda beliren oka bir kez dokunduğunuzda çekim yönü değişecektir.

4- Web Sayfasında Arama Yapma

Iphone varsayılan tarayıcısı olan Safaride açtığınız bir web sayfasında kelime araması yapabilirsiniz. Bunun için sayfanın altındaki  ikonuna basın ve “Sayfada Bul” seçeneğine dokunarak aramak istediğiniz kelimeyi girin. Girdiğiniz kelime web sayfasında var ise sonuçlar gelecektir.

5- Yazılan/Silinen Yazıyı Geri Alma

Bu yöntemi çoğu iphone kullanıcısının bilmediğine eminiz. Bir yazı/mesaj yazdınız ve dokunarak tek tek silmekten hoşlanmıyorsunuz yapmanız gereken şey çok basit telefonunuzu sallayın ve çıkan seçenekten “Yazıyı Geri Al” seçeneğine dokunun. Sildiğiniz yazının yanlış olmadığını anladınız ve tekrar geri getirmek istiyorsunuz, telefonunuzu tekrar sallayın ve “Yazıyı Yinele” seçeneğine dokunun.

6- Emojilere Kısayol Oluşturmak

iphone-emoji-olusturma
iphone emoji kısayol atama

Mesajlaşma esnasında her seferinde sanal klavyeye geçiş yapıp emojiyi seçmek istemiyorsanız. Sevdiğiniz emojilere Iphone üzerinden kısayol atayabilir ve mesaj yazma esnasında otomatik dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

 • Ayarlar > Genel > Klavye > Klavye > Yeni Klavye Ekle > Emoji
 • Ayarlar > Genel > Klavye > Yeni Ekle Kısayol
 • Cümle seçeneğine sık kullanılan olarak Emoji yerleştirin

7- Aradığınız Şeyi Kolayca Bulun

iphone-arama
iphone arama

Iphone arama özelliğini kullanarak, telefonunuzdaki herhangi bir şeyi aratabilirsiniz. Örneğin, biriyle mesajlaştınız ve mesajın bir kısmını hatırlıyorsunuz fakat kiminle konuştuğunuzu hatırlamıyorsunuz. O bölümü arama kısmına yazarak o mesajı kime gönderdiğinizi bulabilirsiniz. Bunun dışında uygulama, belge, kişi, mail, fotoğraf gibi aramaları da yine aynı yerden yapabilirsiniz.

8- Siri’ye Sizi Farklı Bir İsimle Hitap Etmenizi Söyleyebilirsiniz

Siri, size telefona kaydetmiş olduğunuz Iphone ismi ile hitap eder. Bunu değiştirebilirsiniz. Iphone’daki yan düğmeye basılı tutup Siri’yi aktif edin. “Beni bundan sonra ……… olarak çağır” deyin. Bundan sonra Siri size bu isimle hitap edecektir.

9- Fotoğraflarınızı Kelimeler ile Aratın

Köpekleri seviyorsunuz ve onlarla fotoğraf çektirdiniz. Yalnızca köpeklerle olan resimlerinizi listelemek için fotoğraf galerisini açın ve sağ alt kısımdan Arama kısmına dokunun. “köpek” yazın ve aratın. Iphone sizin için köpek ile birlikte çekilmiş resimleri sıralayacaktır.

10- Siri Airdpodların Yerini Bulabilir

Siri’yi etkinleştirin ve “Airpodları bul” deyin. Siri sizin için Airpod lardan yüksek sesle bir melodi çalmayı önerecektir. Bu sayede airpodlarınızı bulabilirsiniz.

11- Iphone’u Metre Gibi Kullanın

iphone-olcum-yapma
iphone ile ölçüm yapma

Eğer bir nesnenin, boyutunu veya alanını ölçmeniz gerekirse metre veya cetvel aramanıza gerek yok Iphone sizin yerinize halleder. Bu özelliği kullanabilmeniz için telefonunuzda en az Ios 12 sürümü olması gerekir. Ölçüm uygulamasına girin ve parmağınız dokundurarak ölçmek istediğiniz nesneyi işaretleyin. Sonuç %100 doğru olmasa da epey iş görecektir.

12- Iphone Terazi Özelliği

Iphone kullanarak nesneler düz olduğundan emin olabilirsiniz. Pusula uygulamasını açın ve ekranı sağa kaydırın telefonunuzu düzlüğünü test etmek istediğiniz nesne üzerine uygun şekilde yatay veya dikey yerleştirin açı 0 olduğunda düz olduğunu gösterir.

Yorum Yap

Yorum Yap