1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. IP Adresinden Bilgisayar Ele Geçirilir mi?

IP Adresinden Bilgisayar Ele Geçirilir mi?

son yıllarda bilgisayar kullanıcılarının akıllarında hacker’lık ile ilgili bazı sorular yatıyor. Bazen öyle paranoyak sorular çıkıyor ki bilgisayar kullanıcılarında uzmanlar gerçekten anlam veremiyorlar

ip adresinden pc bulma

IP Adresi Üzerinden Bilgisayar Ele Geçirilebilir Mi?

Özellikle de son yıllarda bilgisayar kullanıcılarının akıllarında hacker’lık ile ilgili bazı sorular yatıyor. Bazen öyle paranoyak sorular çıkıyor ki bilgisayar kullanıcılarında uzmanlar gerçekten anlam veremiyorlar. Hacker denildiğinde bilgisayar üzerinde aklına gelebilecek her türlü illegal şeyi yapabilen insanlar geliyor galiba bilgisayar kullanıcılarının akıllarına. Evet. İlk sorumuz IP adresi üzerinden bilgisayar gerçekten ele geçirilebilir mi? Veya bilgisayara sızılabilir mi? Buna hayır diyerek cevabımızı verelim ve açıklayalım. IP adresi üzerinden bilgisayar ele geçirilmesi neredeyse imkansıza yakın bir işlemdir.

Bilgisayar Nasıl Ele Geçiriliyor?

Çünkü bilgisayarın ele geçirilmesi için o bilgisayarda bir virüsün çalıştırılması gerekir. O virüsünde bir bilgisayarda çalıştırılması için bu virüs boyuta sahip bir dosya, uygulama parçacığıdır. Bunu ya internet üzerinden, web siteler üzerinden hedef bilgisayarın indirmesini ve çalıştırmasını sağlarsınız ya da çeşitli yazılımlarda (firefox, chrome, java) açık tespit edip bu açığı da suiistimal ederek hedef bilgisayarlar web siteye girdiği anda virüsün arka planda otomatik olarak indirilip çalıştırılmasını sağlarsınız. Bunun başka yolu yoktur. Ancak şöyle sorular gelebiliyor olabilir aklınıza; Peki ya IP adresi ile neler yapılabilir? IP adresi ile yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Bundan birkaç yıl önce daha doğrusu 9 – 10 yıl öncesine kadar IP adresi bilindiğinde adres satırına yazarak giriş yapılabiliyordu hedef kişinin modemine. Günümüz de hala bazı modemlerin ara yüzleri uzak bağlantıya açıklar.

Önceden Bunu Yapıyorlardı!

Ancak önceden farklı bir özellik daha vardı. Hedef modeme kayıtlı olan TTNET kullanıcı adı ve şifre öğreniliyordu. Kötü niyetli kişi ide kendi modemine bu üyeliği giriyordu ve hedef kişinin kotasından kullanabiliyordu. Artık bu olay kalktı. Ancak şimdi neler yapılabiliyor? Hedef modemin internet bağlantısı kesilebilir veya kısa bir süreliğine devre dışı bırakılabilir. Bunlara ek olarak çok daha farklı işler diye anılan şeylerde de kullanılabiliyor. Örneğin modeme yani o hedef IP adresine ping flood yaparak internet bağlantısının yavaşlatılması gibi işlevlerde de kullanılabilmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. O günden beri peşini hiç bırakmadım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Kimya Mühendisi olmama rağmen meslek hayatımda Bilgisayarı seçtim. Bundan sonra da hayatımda hep Bilgisayar olacak. Şimdiki hedefim SEO uzmanı olmak.

Yorum Yap