1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir?

Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir?

Hava filtresi, içten yanmalı araçlarda kullanılıyor. Farklı model olsa da ortak olarak içten yanmalı motorlar, yakıt ve havanın birlikteliği ile ateşleme yaparlar. Hava filtresi ise motorun tozdan ve partikülden arınmış hava almasını sağlıyor.

hava-filtresi-nedir

Hava Filtresi Hakkında Herşey

Hava filtresi, içten yanmalı araçlarda kullanılıyor. Farklı model olsa da ortak olarak içten yanmalı motorlar, yakıt ve havanın birlikteliği ile ateşleme yaparlar. Hava filtresi ise motorun tozdan ve partikülden arınmış hava almasını sağlıyor. Bu özelliği ile hava filtresi araç performansını belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi.

 

Hava Filtresi Nedir? 

Hava filtresi genelde kağıttan yapılır. Özel yapım olan bu kağıtların, 5 mikronluk parçaları süzmesi amaçlanır.

Hava filtresi motor modeline çeşitlilik gösterir: panel tip, torbalı, hepa, turbo kompresör, gaz, kompakt tip, kuru tip elyaflı filtre gibi pek çok filtre modeli bulunur. Bu modeller önemlidir çünkü temizlik bu filtrenin şekline ve cinsine göre yapılmalıdır.

Araçlarda hava filtresi çok tozlu arazi şartlarında araç kullanılmıyorsa 10 – 15 bin km bakımlarında kontrol edilir. Eğer arazi şartları çetin yerde araç sürülüyorsa hava fitresi 10 bin km sonrasında mutlaka kontrol edilmelidir.

 

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Hava filtresi, içten yanmalı motorlarda ateşleme için en gerekli parçalardan birisidir. Motor, hava sayesinde ateşlenir ve enerji harekete geçerek hareket sağlanır.  Ancak, motora temiz hava girmesi şarttır. Burada da hava filtresi devreye girer. Genelde kağıttan yapılan hava filtreleri motorun içine toz ve partikül girmesini önler. Böylelikle motor daha sağlıklı çalışır ve vadettiği tork ve beygir gücüne ulaşır.

Hava filtresi aynı zamanda motora düzenli hava girmesini sağlar. Hava filtresinin sorunsuz çalışması, yakıt tüketimini arttırmaz, motorun gazı daha iyi almasını ve ayrıca aracın daha sessiz çalışmasını sağlar.

 

Hava Filtresi Kirlenmesi Nasıl Anlaşır?

Araçta hava filtresinin kirlenmesi motora gelen havanın kalitesini bozduğu gibi motorun ihtiyacı olan havayı almasını da engeller. Bu durumda, gaz pedalına her zamankinden daha fazla basılır. Normalden daha fazla yakıt tüketimi olur ve motordan her zamankinden daha boğuk bir ses gelmeye başlar. Ayrıca aracın çekişinde hissedilir bir düşüş olur.

 

Hava Filtresi Nerededir? Nasıl Temizlenir?

Hava filtresi şu alanlarda bulunabilir:

  • Motorun üst kısmındaki plastik hava kutusunda
  • Gaz kelebeğine gelen kalın plastik borunu hizasında
  • Kaportanın altında ayrı bir kutunun içerisinde
  • Karbüratörün hemen üzerinde yuvarlak (simit şeklinde)

Hava filtresi hepa filtre değilse kesinlikle su ya da benzinle temizlenmez. Hepa filtre de benzin ile değil su ile temizlenir ama yerine takılmadan önce iyice kuruması beklenmelidir. Filtreler basınçlı hava ile temizlenmelidir. Bu basınçlı hava mutlaka soğuk olmalıdır. Ayrıca filtre çeşidine göre temizleme yönü farklılık gösterir. Örneğin silindir filtreler içeriden dışarıya doğru temizlenmelidir.

Filtreler, periyodik bakım gelmeden önce temizlenebilir ama önerilen periyodik bakımlarda mutlaka filtrenin değiştirilmesidir. Filtre değişimi, serviste 30 ile 200 TL arasındaki fiyatlarla yapılmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. O günden beri peşini hiç bırakmadım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Kimya Mühendisi olmama rağmen meslek hayatımda Bilgisayarı seçtim. Bundan sonra da hayatımda hep Bilgisayar olacak. Şimdiki hedefim SEO uzmanı olmak.

Yorum Yap