1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayara format atarken diski bölmeyi unuttuysanız veya ihtiyaçtan dolayı harddisk bölme işlemi yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda Windows 10 Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır bundan bahsedeceğiz.

windows-10-harddisk-bolme-nasil-yapilir

Bilgisayara format atarken diski bölmeyi unuttuysanız veya ihtiyaçtan dolayı harddisk bölme işlemi yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda Windows 10 Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır bundan bahsedeceğiz. Harddiski, iki, üç veya daha fazla bölüme ayırarak ayrı ayrı veri depolama işlemi yapabilirsiniz.

Harddisk Bölme Nasıl Yapılır?

Harddisk bölme işlemine geçmeden önce harrdiskin kapasitesine bakıp size ne kadarlık bir alan lazım bunun hesaplamasını kafanızda yapmanız gerekiyor. Örneğin 1 TB (1000 gb) kapasiteye sahip bir disk kullanıyorsanız, bunu 500-500 bölebilirsiniz. 500 GB alanı C için, kalan 500 GB alanı da D sürücüsü için yani yedeklemeleriniz için kullanabilirsiniz. Daha sonraki aşamalar için aşağıdaki sıralamayı takip edin.

 • Harddisk bölme işlemi yapmak veya bilgisayara D bölümü oluşturmak için “Başlat” üzerinde sağ tuşla tıklayıp “Disk Yönetimi” ne tıklayın. Bu bölüme girmenin bir diğer yolu da, “Bilgisayarım” üzerinde sağ tıklayıp “Yönet” seçeneğine tıklayın. Ardından “Depolama” menüsü altındaki “Disk Yönetimi” kısmına tıklayın.
harddisk bölme 1
 • Disk Yönetimi ekranında, karşınıza bilgisayardaki disklerin listesi gelecektir. Buradan küçültmek istediğiniz (bölme işlemi yapacağınız) diski seçin ve sağ tuşla tıklayıp Birimi Küçült seçeneğine tıklayın. Bu işlemin amacı, seçilen diskte ne kadar bir alan ayrılabilir bunun hesaplamasını yaptırmak.
harddisk bölme 2
 • Gelen sonuçlara göre bizim diskte küçültme yapabileceğimiz maksimum alan 23568 yani 23,015625 GB . Bu 23 GB lık alanı isterseniz tek bir alanda isterseniz 2 veya 3 farklı alanda bölme işlemi yapmak için kullanabilirsiniz. Bu anlatımda 23 GB lık alanı tek bir bölümde kullanacağız. Küçültülecek alan miktarını MB olarak gerekli alana girdikten sonra Küçült butonuna basıyoruz.
harddisk bölme 3
 • Küçültme işlemi bittikten sonra elimizde 23 GB boyutunda Ayrılmamış Alan oldu. Şimdi bu alanı tanımlamamız gerekiyor. Bu alanı Yerel Disk D olarak kullanmak için aşağıdaki siyah alan üzerinde sağ tuşla tıklayıp Yeni Basit Birim seçeneğine tıklıyoruz.
harddisk bölme 4

Sonrasında Yeni Basit Birim Sihirbazı açılacak ve bundan sonraki işlemleri bu sihirbaz yardımı ile yapacağız.

 • İleri diyerek devam ediyoruz.
 • Sonraki ekranda, Ayrılmamış Alandan ne kadar kullanmak istediğimizi soruyor. Biz tamamını seçiyoruz ve ileri diyoruz.
 • Bu alanda sürücü oluşturacağımız alana bir Sürücü Harfi ataması yapacağız. Listede kullanabilecek sürücü harfleri bulunuyor buradan istediğiniz bir harfi seçebilirsiniz. Biz D Sürücüsü Oluşturma işlemi yaptığımız için D harfini seçiyoruz ve ileri diyoruz.
 • Bu ekranda Bu Birimi Aşağıdaki Ayarlarla Biçimlendir seçeneğini işaretliyoruz ve bu ekranda yalnızca Birim Etiketi kısmını değiştiriyoruz. Birim etiketi, sürücüye vereceğiniz isimdir. Buraya Yerel Disk veya Yedek tarzı isimler yazılabilir.
 • İleri dedikten sonra yapılan işlemlerle ilgili kısa bir özet görüyoruz. Tekrar ileri dedikten sonra sorunsuz bir şekilde Windows 10 D Sürücüsü Oluşturma işlemi tamamlamış oluyoruz.
harddisk bölme 5

Windows 10 Harddisk Bölme işlemi veya Windows 10 D sürücüsü oluşturma işlemi sırasında hata alır veya yapamadığınız yerler olursa yazı altından yorum yaparak bize yazabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Harddisk Arızası Nasıl Tespit Edilir ?
Yorum Yap

Yorum Yap