İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Harddisk Arızası Nasıl Tespit Edilir ?
Trendlerdeki Yazı

Harddisk Arızası Nasıl Tespit Edilir ?

Harddisk, fiziksel bir donanım olduğu için belirli bir ömrü vardır. Kullanıma bağlı olarak bu ömrü uzatmak veya kısaltmak kullanıcının elindedir. Harddiskin arızalı olup olmadığını aşağıdaki bulgularla anlayabilirsiniz

harddisk-arizasi-nasil-anlasilir

Harddisk (HDD) Nedir ?

Harddisk, bilgisayardaki verileri kalıcı olarak saklamaya yarayan fiziksel bir bellektir. Döner bir mil üzerine sıralanan, metalden yapılmış ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplanmış plakaların üst ve alt yüzeyine yerleştirilen okuma ve yazma kafalarından oluşur.

Harddiskin Arızalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Harddisk, fiziksel bir donanım olduğu için belirli bir ömrü vardır. Kullanıma bağlı olarak bu ömrü uzatmak veya kısaltmak kullanıcının elindedir. Harddiskin arızalı olup olmadığını aşağıdaki bulgularla anlayabilirsiniz.

 • Bilgisayarım çok geç açılıyor
 • İnternette gezerken bilgisayar takılıyor
 • Oyun oynarken bilgisayarda donma oluyor
 • Bilgisayar donuyor ve bir süre sonra normale dönüyor
 • Bilgisayar harddiski görmüyor
 • Harddiskin içinden ses geliyor
 • Bilgisayardaki programlar çok geç açılıyor

bu sorunlardan en az 1 tanesini yaşıyorsanız ilk olarak kontrol etmeniz gereken şey harddisktir.

Harddiskten Ses Geliyor

Bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra harddisk içerisinden çizik sesleri veya tık tık şeklinde ses geliyorsa durum vahimdir. Harddiskiniz fiziksel olarak arızalıdır. Bu arızanın ismi “harddisk kafa vurma sorunu” dur. Bir an önce içindeki verileri yedekleyin ve harddiski değiştirin. Çünkü bir süre bilgisayarınız harddiski hiç görmeyecek ve açılmayacaktır.

Bilgisayar Kullanım Esnasında Takılıyor

Rutin işlemlerinizi yaparken, internet sayfalarında gezerken veya herhangi bir programı çalıştırmak istediğinizde bilgisayarınız donuyor ve/veya takılıyor ise harddiskinizi kontrol etmeniz gerekir. Harddiskte oluşan “bad sector” yani bozuk kısımlar o bölümlerin kafa tarafından okunamamasına ve takılmalara yol açar. Bu gibi durumlarda harddisk testi yapmanız gerekir. Yazının devamında bu testin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Bilgisayardaki Programlar Geç Açılıyor

Bu durum bir sorun olarak görünse de bazı durumlarda aslında normal bir olaydır. Örneğin; 2014 yılında aldığınız bir bilgisayar, 2020 yılında performans olarak aynı şekilde çalışmaz. Bu bir sorun değildir. Çünkü üretilen harddisk 2014 yılının gerektirdiği ihtiyaçlara göre üretilmiştir. Arada geçen 6 yıl içerisinde işletim sistemi ve programlar olmak üzere bilgisayardaki tüm yazılımlar güncellenmiş ve geliştirilmiştir. Dolayısıyla harddisk, bu gelişimler karşısında zayıf kalır.

Diğer bir seçenek harddisk dönüş hızı değeridir. RPM (Revolutions Per Minute) değeri harddiskin kafalarının kendi ekseni etrafındaki dönüş hızını dakika cinsinden belirtir. Bu değer ne kadar fazla ise o kadar çabuk işlem yapar. Piyasadaki harddisklerin dönüş hızları genelde; 5400 RPM ve 7200 RPM şeklindedir. İşlem hızına önem veren kullanıcılara 7200 RPM değerindeki harddiskler önerilir.

Bir de “intellipower” denilen harddisk çeşidi vardır. Bu değerdeki disklerin sabit bir dönüş hızı yoktur. Bu diskler uygun görülen en optimum değerde kafa dönüş hızı sağlar. Yani gereksinime göre dönüş hızını kendisi belirler.

Eğer harddiskte sorun yok ise dönüş hızınız, çalıştırmaya çalıştığınız yazılımın gereksinimlerine yetmediği için bilgisayar yavaş çalışıyordur.

Harddisk Testi Nasıl Yapılır ?

Harddisk test programı konusunda önerebileceğimiz en iyi program HD Tune programıdır. Bu yüzden ayrıntılı anlatımı bu program üzerinden yapacağız. Diğer programlardan isim olarak bahsedilecektir.

 • HD Tune

Harddisk test programları arasında en sık kullanılan program HD Tune programıdır. Firma bu yazılım için kullanıcılara deneme ve pro sürüm olmak üzere 2 farklı seçenek sunar. Deneme sürümünü kullanarak harddisk okuma testi, düşük seviye kıyaslama, detaylı sürücü bilgisi, harddisk sağlık bilgisi ve hata tarama gibi yüzeysel testlerinizi yapabilirsiniz. Daha üst seviye testler için programın pro sürümünü almanız gerekir. Programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Programı indirip bilgisayarınıza kurun ve çalıştırdın. Çalıştırdıktan sonra üst sekmelerden “Health” kısmına gelin.

harddisk test programı
  • Pencerenin sol üst köşesinde, aşağıda bilgileri görülen harddisk vardır. Bu bölümden diğer disklerinizi seçebilirsiniz.
  • Hemen yanındaki derece değeri harddiskin şu an ki sıcaklık değerini gösterir.
  • En alttaki “Health status” değerinin karşısında “ok” yazıyor ise harddiskinizin genel durumunda problem yok demektir. Aksi taktirde “error, warning” gibi yazılar görürsünüz.
  • Bunun dışında sekmelerden “Error Scan” sekmesine gelip harddiskte bozuk bölüm testi yapabilirsiniz.
  • Error Scan sekmesine geldikten sonra sağ taraftan “Start” butonuna basın. Harddiskteki bölümler taranmaya başlayacaktır. Harddisk boyutuna göre süre uzayabilir.
  • Tarama bittikten sonra yeşil renkli olan kısımlarda sorun yok demektir.
   harddisk bad sector testi

    

 • CrystalDiskMark

CrystalDiskMark, sıralı ve rastgele okuma / yazma testleri gerçekleştirerek HDD yeteneklerinizi kontrol etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış ufak boyutlu bir test etme programıdır. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 • Hard Disk Sentinel

Hard Disk Sentinel Professional (HDSentinel) ile harddiskinizi test edebilir, inceleyebilir ve disk problemlerini çözebilirsiniz. Hard Disk Sentinel Professional ile diskinizin durumunu, disk sağlığını, sıcaklıkığını inceleyebilirsiniz. Bunun yanında anlık olarak disk transfer hızını test edebilir ve tam anlamıyla diskinize hakim olabilirsiniz. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 • HDDScan

HDDScan, sabit disk tanılama için ücretsiz bir yazılımdır (RAID diziler sunucuları, Flash USB ve SSD sürücüler de desteklenir). Program, depolama aygıtını hatalar (Kötü bloklar ve bozuk sektörler) için test edebilir, SMART niteliklerini gösterebilir ve AAM, APM, vb. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. admin_avatar
  1 ay önce

  Hdtune programının full versiyonunu nerden bulabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir