İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google Chrome Bağlantınız Güvenli Değil Hatası

Google Chrome Bağlantınız Güvenli Değil Hatası

Google açısından, internet kullanıcılarının güvenli bir şekilde internette dolaşması son derece önemlidir. Bu sebeple Google açısından güvenli olmayan bir web sitesine girerken "Bu siteye bağlantınız güvenli değil" uyarısı alırsınız.

baglantiniz-guvenli-degil

Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan arama motoru olan Google, ilk olarak 2008 yılında piyasaya beta olarak sürdüğü Chrome web tarayıcısını günümüze kadar geliştirerek getirmiştir. Şu an bilgisayarların vazgeçilmez programı arasında yerini alan Google Chrome hız, güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından kullanıcılarını memnun etmeye devam etmektedir.

Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil

Google Chrome, hız ve kullanılabilirlik açısından diğer birçok tarayıcıdan daha önde olsa da asıl önem verdiği konu güvenlik konusudur. Google açısından, internet kullanıcılarının güvenli bir şekilde internette dolaşması son derece önemlidir. Bu sebeple Google açısından güvenli olmayan bir web sitesine girerken “Bu siteye bağlantınız güvenli değil” uyarısı alırsınız. Bu uyarıyı almanızdaki tek amaç sizin güvenliğinizi sağlamaktır.

Güvenli Olmayan Site Derken ?

Google botları milyarlarca web sitesini tarar ve arama sonuçlarında sizlerin karşısına getirir. Bu tarama, yalnızca içerik olarak yapılmaz. Sitenin güvenilir olup olmaması da yapılan tarama içerisindedir. Google tarafından güvenli olmayan sitelere girerseniz, kişisel bilgileriniz başkalarının eline geçebilir, kredi kartı ve mail gibi şifreler karşı tarafın eline geçebilir. Cümlelerin sonundaki -ebilir eki şunu ifade ediyor, bu sitelerin tamamı sizin bilgilerinizi ele geçirmez. Bu kullanıcının insiyatifindedir. Siteye girerseniz bilgilerinizin çalınabileceğini kabullenmiş olursunuz.

Bu Uyarıyı Neden Alıyoruz? Sorun bizde mi?

Google chrome tarayıcısını kullanarak bir web sitesine girdiğinizde, site 2 farklı protokol kullanarak açılır. Ya http ya da https. Https’in sonundaki s takısı “security” yani “güvenlik” kelimesinden gelmektedir. Kısaca, https ile girilen siteler Google açısından güvenli site olarak kabul görmüş sitelerdir.

Örneğin;

  • Google Chrome’u açın ve adres satırına www.ozgunbilgi.com yazın ve enter’a basın.
  • Site açıldıktan sonra site adresinin başında bir kilit simgesi göreceksiniz. Bu simge bu sitenin Google açısından güvenli olduğunun, bir başka deyişle sitenin, SSL (güvenlik) sertifikasının olduğunu gösterir.
  • Site açıldıktan sonra adres satırına 2 kere tıklarsanız linkin tam halini görürsünüz https://ozgunbilgi.com/
  • Siz bu siteye https://www.ozgunbilgi.com olarak girmeye çalışsanız dahi, sizi otomatik olarak https://www.ozgunbilgi.com adresine yönlendirecektir.

Web siteleri SSL sertifikası alarak güvenli site kategorisine girebilirler. Bu tamamen web sitenin sahibinin alacağı bir karardır.

Bu siteye bağlantınız güvenli değil” hatası alıyorsanız, sorun sizde değil girmeye çalıştığınız web sitesindedir.

SSL Sertifikası Olan Her Site Güvenli midir?

Cevap net olarak HAYIR. SSL sertifikası, site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür. SSL sertifikası sitenin ve/veya yazılan kodların güvenliğini sağlamaz.

Bu hatayı aldıktan sonra siteye girebilir miyiz?

Google chrome tarafından “bu siteye bağlantınız güvenli değil” uyarısı aldıktan sonra aşağıdaki seçenekten, tüm riskleri kabul ederek siteye girmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu durumda sorumluluk sadece size aittir. Google size, site güvenli olmayabilir diyerek uyarısını yapmış buna rağmen siteye giriyorsanız burada sorumluluk size aittir. Tavsiye edilen yöntem o siteye girilmemesidir.

Önerilen Yazı
IP Adresinden Bilgisayar Ele Geçirilir mi?
Yorum Yap

Yorum Yap