İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Geometri Nasıl Öğrenilir? Nasıl Başarılı Olunur?

Geometri Nasıl Öğrenilir? Nasıl Başarılı Olunur?

Her türlü sayısal dersin temelinde geometri bulunur. Geometri mantık yürütme, zekâ gücünü arttırma ve pratik düşünme yeteneği sağlamaya yarayan bir derstir. Şekillerle düşünme ve işlem yapabilme, üç boyutlu düşünce tarzı kazandırma amaçlarını taşır.

geometri-nasil-ogrenilir

Geometri Dersi Nasıl Çalışılır? Nasıl Başarılı Olunur?

Her türlü sayısal dersin temelinde geometri bulunur. Geometri mantık yürütme, zekâ gücünü arttırma ve pratik düşünme yeteneği sağlamaya yarayan bir derstir. Şekillerle düşünme ve işlem yapabilme, üç boyutlu düşünce tarzı kazandırma amaçlarını taşır. Geometrik kavramların anlamları ve birbirleriyle olan bağlantılarını bulmayı hedefler.

Geometri dersi çalışma teknikleri ile ilgili söylenmesi gereken ilk şey; geometride konular genelde çok uzun sayılmaz.

Her konuda temel bilgiler ana hatlarıyla verilir ve kitaplar da çok soru az bilgi prensibiyle hazırlanır. Yapılması gereken en önemli şey konunun baştan sona bir defada bitirilmesidir. Eğer zor bir konuya çalışılacaksa boş bir kâğıda konunun özellikleri yazılmalıdır. Kolay anlaşılan konularla ilgili tek tek özet çıkarmak vakit kaybına neden olur.

Konu çalışıldıktan sonra hemen 30-40 tane soru çözülmesi öğrenilen bilgileri doğrudan uygulamaya döktüğü için kalıcılık sağlar. Zorlanılan soruların üzerinde çok fazla durulmadan test bitirilince geri dönülerek 2 ya da defa daha çözmeye çalışılmalıdır. Bu sınav açısından bakılırsa sınav esnasında hem boş bırakılan soruların sınav esnasında tekrar çözebilme pratiği kazandırır, hem de turlama tekniği yoluyla zamanla testlerin daha hızlı çözülmesini sağlar.

Yapılamayan soru sayısı fazlaysa bir arkadaşa veya öğretmene sormak gerekecektir. Ayrıca başka bir kaynak yardımıyla çözümlü sorulara yönelmek lazımdır. Çok sayıda çözümlü örnek sorusuna bakmak o soru tipinin iyice öğrenilmesini sağlar.

Geometri dersi nasıl çalışılır sorusuna verilebilecek bir cevap da tekrar etme tekniğidir.

Tekrar etmek çok sıkıcı olsa da öğrenmenin gerçekleşmesi ve başarının sağlanması için gereklidir. Konu tekrarı o konunun baştan bitirilerek ya da başka kaynaklardan aynı konuyu tekrar bitirilerek soru çözülmesiyle yapılmaz. Bu şekilde yapılırsa öğrenci açısından sıkıcı, etkili olmayan zaman kaybına neden olmaktan öte gitmez. Doğru olan tekrar metodu konu çalışırken o sayfadaki önemli ve unutulabilecek detayların, sayfanın üzerindeki boş alana yazılması, sonra test çözülürken o konu ile ilgili alınan bu notlardan faydalanmak şeklinde olmalıdır. Tekrar yapılırken test çözümüne geçilerek, hatırlanamayan yerlerde o notlara bakmak hem öğrenme açısından fayda sağlayacaktır hem de soru çözümünden taviz vermemeyi sağlayacaktır. Böyle bir tekrar yapılması durumunda öğrenci hem dersten sıkılmayacaktır hem de soru çözümü esnasında pratik bir hatırlama sağlamış olacaktır. Bu durumu formüle dökecek olursak şöyle bir tablo kurabiliriz: Tekrar etme metodu = Konuya kısa bir göz atma + yardımcı bir kaynaktaki soruların bitirilmesi.

Geometri verimli ders çalışmasında önemli olan noktalardan biri de için zor olan konularda formüllerin not alınmasıdır. Haftada bir defa ve her gün ders öncesi seçilen konulardan birer tane test çözümü en etkili tekrar yöntemidir.

Geometri tamamen görsele dayalı bir derstir. Ne kadar iyi görürseniz o kadar başarılı olursunuz. Bu yüzden bol bol soru çözerek görselinizi artırmanız gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap