İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır? Hangi Oyunları Oynatır?

GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır? Hangi Oyunları Oynatır?

geforce-now-nedir-nasil-kullanilir

Teknoloji hayatın her anında büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. İnsanlar bu işin sonunun nereye varacağını tahmin edemese de ortaya çıkan teknolojiler insan hayatındaki konforu fazlasıyla artırıyor. Bu yazıda sizlere yeni bir teknoloji olan Geforce Now dan bahsedeceğim.

GeForce Now Nedir? Yenir mi?

GeForce Now maalesef yenilebilen bir şey değildir. Nvidia mühendisleri tarafından ortaya çıkarılmış bir teknolojidir. Hepimizin bildiği üzere, yüksek grafik özellik gerektiren oyunları çalıştırabilmek için iyi donanımlı bilgisayarlara sahip olmak gerekir. İyi bir işlemci, ram, ssd ve ekran kartı. Bunların tamamına sahip olduğumuzda ancak yeni çıkan oyunları rahatlıkla oynayabiliyoruz. Dünya piyasasındaki doların artışı sebebi ile bu yüksek özellikli bilgisayarlara sahip olmak kullanıcıların bütçelerini zorluyor. İşte tam burada GeForce Now devreye giriyor. GeForce Now, yalnızca internet bağlantınızı kullanarak yüksek özellikli oyunları oynayabileceğiniz bir platform. Artık iyi bir ekran kartınız olmadan da GTA V, CS:GO, PUBG, Witcher gibi yüksek grafik özellikli oyunları rahatlıkla oynayabileceksiniz. En kaba haliyle olayı özetleyecek olursak, NVidia, Almanya’ya sizin için yüksek özellikli bir bilgisayar koyuyor siz bu bilgisayara uzaktan bağlanıyorsunuz ve steam hesabınızla giriş yaparak sahip olduğunuz tüm oyunları rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

GeForce Now Nasıl Kullanılır? 

Öncelikle bu sisteme üye olmanız gerekiyor. BURAYA tıklayarak üyelik sayfasını açabilirsiniz. Üye olurken karşınıza 2 seçenek sunuluyor. Free ve Founders. Free seçeneğini seçerseniz sistemi yalnızca 1 saat deneyebilirsiniz. Founders bölümünün altındaki Join Founders linkine tıklayın. Açılan sayfadan varsa üyeliğiniz ile giriş yapabilir yok ise Create Account linkine tıklayarak yeni bir üyelik açabilirsiniz. Dilerseniz facebook ve google hesabınızla giriş yapabilirsiniz. 

GeForce Now Ücretli mi? Aylık Ne Kadar?

Üyeliğinizi oluşturup giriş yaptıktan sonra sizi ödeme sayfasına yönlendirecek. Burada sizden ödeme bilgileri istenecektir. Sanal kart veya herhangi bir kredi kartı bilgisi girebilirsiniz. Sizden ücret alınmayacaktır. GeForce Now, ilk 3 ay ücretsizdir. 3 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ve 3 ay sonunda üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. 3 ay sonunda kullanmaya devam etmek isterseniz aylık 5,46€ ücret ödemeniz gerekiyor.

GeForce Now Ne Kadar İnternet Yer?

Ülkemizdeki internet altyapı sorunlarından dolayı bir çoğumuz kotalı internet kullandığı için bu sorunun sorulabileceğini düşündüm. GeForce Now kullanıp 1 saat oyun oynadığınızı varsayarsak yaklaşık 4 ile 12 gb arası bir internet kullanımı oluyor. Bu kullanılan internet “Download” kotanızdan düşüyor (kotalı ise). 

Sistem Ne Kadar Stabil Çalışıyor?

Bu sistemin stabil çalışması tamamen sizinle alakalı. Nasıl yani? Şöyle ki; Nvidia sizin için en yüksek performanslı bilgisayarı sunuyor. Fakat bu sunucu bilgisayarlar, yurt dışında olduğu için, oyunların stabil çalışması, sizin internet bağlantınıza göre değişiyor. İleri ki günlerde Türkiye’de sunucuların aktif olacağı söyleniyor fakat şu an için bizim ülkemizde böyle bir hizmet yok o nedenle sunucuya olan uzaklığınız ve internet bağlantı hızınız oyun performansınızı etkileyecek. Tek kişilik oyunlarda 16-100mbit arası bir bağlantı gayet güzel performans veriyor. Ancak online oyunlar için sistem şu an o kadar stabil değil. Ping ve gecikme sorunları online oyunlarınızı etkileyebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap