1. Ana Sayfa
 2. Diğer
 3. Geçici Saç Dökülmesi ve Çözüm Önerileri

Geçici Saç Dökülmesi ve Çözüm Önerileri

Geçici saç dökülmelerine yönelik sunulan çözüm önerileri, genellikle doğal yöntemleri içermektedir. Geçici saç dökülmesi sorunları ile karşılaşanlar için şu öneriler sunulabilmektedir

gecici-sac-dokulmesi

Geçici saç dökülmelerine yönelik sunulan çözüm önerileri, genellikle doğal yöntemleri içermektedir. Geçici saç dökülmesi sorunları ile karşılaşanlar için şu öneriler sunulabilmektedir:

 • Saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden birisi yanlış beslenme olması nedeniyle öncelikle beslenmenin düzenlenmesi gerekmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenerek geçici saç dökülmeleri önlenebilmektedir.
 • Vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle de saç dökülmeleri olabildiği için demir, çinko gibi vitaminler başta olmak üzere takviye alınması gerekmektedir.
 • Saç tipinin tanınarak doğru bakım yöntemlerinin kullanılması ve bu sayede saç dökülmelerinin durdurulması ve saçların güçlendirilmesi mümkündür.
 • Saçın düzenli olarak havalandırılması da önemli öneriler arasında yer almaktadır.

Bunların yanı sıra saç dökülmesinde genetik faktörler de etkili olduğu için aile üyelerinde saç dökülmesi sorunu olması durumunda tıbbi tedaviler gerekli olabilmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En çok bilinen nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hormonlar ve genetik faktörler biyolojik nedenler arasında yer almaktadır.
 • Saç bakımının doğru bir şekilde yapılmaması ve dolayısıyla saçın yıpranması da dökülmelere neden olabilmektedir.
 • Demir eksikliği ya da kansızlık gibi nedenlerle saç dökülmesi olabilmektedir.
 • Stres ve kaygı durumları da saç dökülmelerinin psikolojik nedenleri arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesi, bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar çok ağır olması nedeniyle saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Saç Dökülmelerinde Hangi Tedaviler Uygulanmaktadır?

Saç dökülmesi tedavileri, doğal yöntemlerin yeterli olmaması durumlarında tercih edilmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Mezoterapi
 • PRP
 • Saç ekimi

Bu tedavilerin içerisinde saç ekimi tedavisi genellikle saç dökülmelerinin kelleşmeye neden olduğu durumlarda, yoğun saç kayıpları olması sonucunda tercih edilmektedir. Diğer tedaviler ise mevcut dökülmelerin durdurulması ve saç köklerinde güçlendirme olması için uygulanan yöntemler olarak bilinmektedir.

Saç dökülmesine yönelik uygulanmakta olan tedaviler içerisinde ilaç tedavileri de bulunmaktadır. Bu ilaçların içerisinde ise genellikle saç derisinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Saç Dökülmeleri Önlenebilir Mi?

Saç dökülmelerinin önlenmesi, doğal ve tıbbi yöntemlerle sağlanabilmektedir. Bu yöntemler içerisinde öncelik doğal içerikli yöntemlere verilmektedir. Saç dökülmesini önlemek için uygulanabilecek doğal yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Saç dökülmeleri ergenlik dönemi sonrasında başlayabildiği için bu dönemden itibaren saç için en uygun olan şampuanların ve kremlerin kullanılması gerekmektedir.
 • Saçın nem dengesinin korunması gerekmektedir. Çok kuru ya da çok yağlı saçlarda dökülme daha fazla olabilmektedir.
 • Sağlıklı yaşamın sürdürülmesi, uyku düzeninin korunması gerekmektedir.
 • Protein ağırlıklı beslenmek ve karbonhidrattan uzak durmak da saç dökülmesini önleyebilen faktörler arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesi stres ve kaygı durumlarında da oluşabildiği için bu stres durumunun giderilmesine yönelik rahatlatıcı yöntemler uygulanmalı ve gerekli görülmesi durumunda psikolojik destek alınması gerekmektedir.

Saç dökülmesinin oluşmaması için bakım uygulamaları yapılırken aynı zamanda çok fazla kimyasal kullanılmadığından da emin olunması gerekmektedir. Kimyasallar, saç köklerine kalıcı hasarlar verebilmektedir.

Saç Dökülmesinin Önlenmesi İçin Hangi Besinlerin Tüketilmesi Gerekir?

Saç dökülmesinin önlenmesi için tüketilmesi gereken besinler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kabak çekirdeği
 • Balık ve deniz mahsulleri
 • Yeşilçay
 • Tahıllar
 • Kemik suyu
 • Lavanta çayı

Bu besinlerin tüketilmesi ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu, besinlerin organik olduğundan emin olunmasıdır. Organik besinlerin içeriğinde bulunan zengin mineraller sayesinde geçici saç dökülmesi sorunlarının önlenmesi mümkün olmaktadır.

Saç dökülmeleri ile ilgili olarak bu besinlerin yanı sıra yeterli ölçüde kafein tüketimi de önerilmektedir. Saç köklerinin güçlendirilmesine yönelik alınan kafeinin aşırı tüketilmesi durumunda ise istenmeyen sonuçlar oluşabilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, genellikle saçın üst bölgesinde ve kulak arkasında oluşan dökülmeler olarak bilinmektedir. Yaş ile birlikte artış gösteren bu dökülmelerin genetik faktörler bağlamında oluştuğu bilinmektedir.

Erkek tipi saç dökülmelerin önlenmesi için sunulan önerilerin uygulanması sonuç vermemesi halinde saç ekimi tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviler uzun soluklu olmasına rağmen istenen performansların alınmasına yardımcı olabilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi görülen kişilerin genellikle 30’lu yaşlarında kelleşme durumları oluşmaktadır. Bu nedenle önleyici ya da tedavi edici yöntemlerin uygulanması için erken davranılması daha etkili sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

Kadınlarda oluşan saç dökülmeleri, erkeklerden farklı olarak daha geç anlaşılmaktadır. Kadınların saç dökülmelerinin alın bölgesinden başladığı bilinmekte ve özellikle başın tepesindeki bölgede saç derisinin görünür olması ile anlaşılmaktadır.

Kadınlarda da saç dökülmeleri erkeklerde olduğu gibi hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle dökülmelerin önlenmesi için de aynı yöntemlerin uygulanması gerekli görülmektedir.

Kadınlarda olan saç dökülmelerinde de saç ekimi yöntemleri kullanılmakta olup buna alternatif olarak Mezoterapi ve PRP yöntemleri daha çok tercih edilmektedir. Bu yöntemler saçlarda güçlendirme sağlaması nedeniyle dökülmelere yönelik hem önleyici hem de tedavi edici olarak kullanılabilmektedir.

Saç Dökülmelerinin Tedavisinde Hangi Bitkisel Yöntemler Uygulanır?

Saç dökülmesinin tedavisinde uygulanan bitkisel yöntemler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 15 gün boyunca aç karnına günde bir bardak soğan suyunun içilmesi, saçlardaki güçlü yapıların oluşmasına destek olmaktadır.
 • Lavanta çayının saç dökülmesi önleyen bir etkisi olması nedeniyle her akşam bir bardak lavanta çayı tüketimi, farklı nedenlerle oluşan dökülmeleri durdurabilmektedir.
 • Saç dökülmelerinin önlenmesine yönelik yapılan en etkili saç maskesi, sarımsak ve zeytinyağı karışımı olarak bilinmektedir. Bir gece öncesinden hazırlanan bu karışımın, saçlar yıkanmadan 1-2 saat önce uygulanması ve bekletilmesi gerekmektedir.
 • Elma sirkesinin de saç dökülmesini durduran bir etkisi bulunmaktadır. Uygulaması ise, durulama suyuna yarım çay bardağı eklenmesi olarak bilinmektedir.
 • Zeytinyağının doğrudan uygulanması da saç köklerindeki nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle duş öncesinde haftada iki defa olacak şekilde saf zeytinyağı uygulaması yapılabilmektedir.
 • Hindistan Cevizi yağının da haftada bir ya da iki defa olacak şekilde doğrudan uygulanması, saç köklerinin yanı sıra saç tellerinin de güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

Bu bitkisel yöntemlerin yanı sıra saç derisi üzerinden uygulanabilecek farklı alternatifler de bulunmaktadır. Fakat bitkisel uygulamaların yapılması için saç derisinde alerjik bir durum olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Kemoterapi Sürecinde Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

Kemoterapi sürecinde oluşan saç dökülmeleri, doğrudan ilaçların yan etkileri olarak bilinmektedir. Kemoterapi sürecinde verilen ilaçların vücuttaki virüsleri öldürücü etkisi olduğu için bazı yararlı hücrelerin de ölmesine neden olabilmektedir.

Kemoterapi sürecinde saçların yanı sıra kaş ve kirpiklerde de dökülmeler oluşabilmektedir. Bu dökülmeler, kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak tedavinin ikinci haftası ve sonrasında başlayabilmektedir.

Kemoterapi sürecinin tamamlanması ve ilaçların etkisinin sonlanmasının ardından saç dökülmelerinin de durması ve yeniden saçların çıkması mümkün olmaktadır. Fakat bu süreçte çıkan saçların daha güçlü olması ve hızlı bir şekilde çıkması için de saç güçlendirici önerilerin uygulanması gerekmektedir.

Geçici saç dökülmesi çözümleri, kemoterapi sürecinde oluşan dökülmeler için yeterli sonucu vermemektedir. Fakat bunun yanı sıra saç çıkma döneminin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Önerilen Yazı
Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?
Yorum Yap

Yorum Yap