1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Gebelikte Kese Ne Zaman Görülür?

Gebelikte Kese Ne Zaman Görülür?

gebelikte-kese-ne-zaman-olur

Gebelikte Kese Ne Zaman Oluşur?

Gebeliğin ilk haftaları oldukça heyecanlı ve karışık bir süreçtir. Bebeği oluşumu, rahme tutunması ve yerleşmesini düşünürsek olaylar hızlı bir süreçte gelişir. Gebeliğin başlangıç tarihinin doğru bilinmesi için son adet gününün doğru bilinmesi gerekir. Gebelikte kese ne zaman görülür sorusu tüm anne adaylarının kafasını meşgul eder ilk zamanlar. İşte ultrasonda kesenin görünmesi son adet döneminin bilinmesiyle doğru orantılıdır. Gebelik süreci son adetin ilk günü ile birlikte 40 hafta sürer. Bu süreçte gebelik ile ilgili gelişmeler hızlanarak devam eder ve doğum ile birlikte ailelerin heyecanlı bekleyişi sona erer. Özlemle beklenen bebeğe kavuşulur.

Gebelik zamanı yumurta oluşumunun geç olması, halk dilinde üzerine adet görme diye bilinen durumun oluşması SAT(son adet tarihi) ve ultrasonda görülen verilerin uymamasına neden olur.

Ancak hamilelikte yapılan ultrason incelemeleri ilk haftalarda çok önemlidir. Bu ölçümleri yapmak için hamilelik kesesinin rahmin içinde oluşabilmesi gereklidir. Aslında ilk muayene herkesin bildiğinin aksine gebelik oluşmadan birkaç ay önce yapılmalıdır. Anne adayı, jinekolojik muayenelerden geçerek kan ve idrar değerlendirmeleri yapılmalıdır. Vücuttaki eksik vitaminler tamamlanarak sağlıklı bir gebelik geçirilmesi sağlanmalıdır.

Gebeliğin oluşumu için önce yumurta gelişimi oluşur. Bu süre zarfında rahim kendini sürece hazırlar ve rahmin zarı kalınlaşmaya başlar. Kalınlaşma süreci yumurta ve spermin birleşmesi ile embriyo rahme yerleşir ve rahime tutunma sağlanır. Genellikle kadınların adet dönemlerinde bir yumurta oluşur ve çatlar. Çok nadir olarak birden çok yumurta oluşabilir. Bu durum gebeliğin ikiz ya da üçüz olmasını sağlar.

Bir yumurtanın oluşup gelişmesi, çatlaması fallop tüplerine geçmesi ortalama 3 hafta sürer. Bu hafta içerisinde cinsel birleşme oluşursa gebelik gerçekleşir.

Yumurtanın ve spermin döllenmesi fallop tüplerinde gerçekleşir. Bunun oluşması için spermler rahimden geçerek ve tüplerde ilerleyerek yumurtaya ulaşır. Cinsel birleşmenin sonrasında spermlerin % 1 kadarı yani yaklaşık olarak 3 milyon sperm rahme ulaşabilir. Spermin yumurtaya ulaşabilmesi sayısına ve şekline bağlıdır. Rahimden geçen spermlerin tüplere gitmesi yaklaşık 8 ile 10 saat sürer. Yumurtaya ulaşabilen spermlerden yalnızca biri yumurtanın zarını geçerek yumurtanın içine girebilir. Yumurtanın ve spermin çekirdeği birleşince embriyo oluşur. Spermden ve yumurtadan 23 er kromozom birleşir 46 kromozom ile embriyo oluşur. Sorunlu embriyo oluşmuşsa, gebelik gerçekleşse de rahime yerleşme olmadan embriyo kendini dışarı atar. Embriyo oluşumunda anne adayı ruhsal ve fiziksel olarak bir sorun yaşamaz.

Normal adet olacağı tarihte olmayan kadınlar öncelikle hamile olduklarını düşünürler. Ancak gerçekten şüphelenmek için gecikmenin 7 gün kadar olması gerekmektedir. Bu sırada anne adayının kanında beta HcG hormonu hızlı bir şekilde yükselir. Yani kan testleriyle gebelik netleşmiş olur. Fakat hamilelikte kese hemen gözükmez. Ultrasonda keseyi görmek için 10-15 gün gibi bir süre daha beklenmelidir. 4,5-5 haftalık gebeliklerde vajinal ultrasonlarda kese görülebilir. Eğer gebelik 6 haftayı bulmuşsa kese rahatlıkla görülür. Yani, gebelikte kese ne zaman görülür sorusunun en net cevabı 6.haftadan itibaren diyerek yanıtlanabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap