İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Evdeki Örümcekleri Öldürmeden Kurtulmanın Yolları

Evdeki Örümcekleri Öldürmeden Kurtulmanın Yolları

Birçoğumuzun korkarak ve hatta tiksinerek baktığı örümcekleri evimizde görmek yeterince sinir bozucu değilmiş gibi, sürekli temizleyip yine aynı yerde aynı şekilde ağı ve örümceği görmek katlanılmaz olabiliyor.

evdeki-orumceklerden-kurtulma

Birçoğumuzun korkarak ve hatta tiksinerek baktığı örümcekleri evimizde görmek yeterince sinir bozucu değilmiş gibi, sürekli temizleyip yine aynı yerde aynı şekilde ağı ve örümceği görmek katlanılmaz olabiliyor. Peki, biz bu davetsiz misafirleri nasıl öldürmeden, zarar vermeden evimizden uzaklaştırırız? Bunun cevabı çok basit. Fakat üzülerek söylemem gerekiyor ki bu yöntemi kullanmadan yapmanız gereken bir şey var: Ev temizlemek!!

Evinizi Temiz Tutun

Evet, yanlış duymadınız, örümcekleri öldürmeden kurtulmamızın ilk adımı evi temizlemekten geçiyor. Evi temizleyip, tüm pencere kenarları, kapı arkaları, tavan köşelerindeki ağları elektrikli süpürge veya normal süpürge yardımıyla alıp evi tertemiz yapmamız gerekiyor.

Yöntem-1: Sprey Hazırlayın

Daha sonrasında bir sprey içerisine 500 ml su ve 6-7 damla nane yağı damlatarak karışımı hazır hale getirmeniz gerekiyor. Sprey içerisindeki nane yağı ve su karışımını, tüm o ağ aldığınız yerlere sıkarak tekrar örümceklerin gelmesini engelleyebilirsiniz.

Nane yağı kokusunu sevmeyen, alerjisi olan veya sürekli kullandığı için bu kokudan sıkılanlar için alternatif yağlarda var. Okaliptüs yağı, lavanta yağı, limon yağı, çay ağacı yağı ve idris otu yağı.

Bu yağ karışımlarından birini haftada 1 kez olmak üzere tüm ağ görebileceğiniz yerlere, kapı-pencere kenarlarına, köşelere, derinlere yani örümceklerin saklanabileceği her yere sıkmanız gerekiyor. Eğer ki örümcekleri 1 haftadan önce tekrar evinizde görürseniz bu yağlı karışımı haftada 2-3 kullanıma çıkarmanız gerekiyor. Ya da hiç risk almadan hafta da 2-3 kez kullanabilir, olası davetsiz misafirlerinizi engelleyebilirsiniz. Bu arada yağ-su karışımı asla duvarlarda iz bırakmıyor, fakat siz yinede görünmeyen bir yerde deneyip kontrol edebilirsiniz.

Yöntem-2: Nane Bitkisi

Başka bir alternatif ise evinizin birkaç yerine nane bitkisi ekmek. Bunun mevsimsel olarak tam zamanı. Tüm her yerde tohumlar, saksılar, topraklar varken bunu da değerlendirebilirsiniz.  Bu nane bitkileri asla örümceklere zarar vermiyor sadece evinizden onları uzaklaştırıyor. Hem evinizde taze nane kokusu, hem de yemeklerinize, salatanıza kullanabileceğiniz bir yiyecek. Ama en önemlisi bir örümcek savar, hem de hiçbir şey yapmadan yapıyor bunu, öylece saksısında durarak.

Örümcekleri öldürmeden onlardan kurtulmamız işte bu kadar kolay. Tabi ki temizlik kısmı için aynı şeyi söyleyemem…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bayan Kimya Mühendisi. Deney tüplerinin ve kimyasal maddelerin yoğunluğundan fırsat buldukça acı ve tatlı tecrübelerimi sizlerle paylaşıyor olacağım.

Yorum Yap