1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Ekran Kartının Paylaşımlı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ekran Kartının Paylaşımlı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

grafik tasarımcılar, video düzenleme işi ile uğraşanlar ve oyun oynayan bilgisayar kullanıcıları için ekran kartı çok önemlidir. Bu sebeple kullanacağınız bilgisayarın paylaşımlı ya da paylaşımsız bir ekran kartına sahip olması büyük bir öneme sahiptir. Bu yazıda ekran kartı paylaşımlı mı paylaşımsız mı nasıl anlaşılır sorusuna nasıl cevap bulunur bunu anlatacağım.

paylasimli-ekran-karti

Özellikle grafik tasarımcılar, video düzenleme işi ile uğraşanlar ve oyun oynayan bilgisayar kullanıcıları için ekran kartı çok önemlidir. Çünkü bu tarz işlemlerde yüksek bir görüntü kalitesi ve buna bağlı olarak görüntü performansı gerekir. Bu sebeple kullanacağınız bilgisayarın paylaşımlı ya da paylaşımsız bir ekran kartına sahip olması büyük bir öneme sahiptir. Bu yazıda ekran kartı paylaşımlı mı paylaşımsız mı nasıl anlaşılır sorusuna nasıl cevap bulunur bunu anlatacağım.

Paylaşımlı Ekran Kartı Nedir?

Paylaşımlı ekran kartı, anakarta tümleşik, anakart üzerindeki RAM ve İşlemciyi kullanan ve bu şekilde görüntüyü ekrana aktaran kartlara denir.

Paylaşımlı yani dahili ekran kartları, harici ekran kartları gibi değiştirilemez. Bu kartları değiştirmek istiyorsanız anakartı değiştirmeniz gerekir.

Paylaşımlı ekran kartları, adından da anlaşılacağı üzere sistemdeki Ram ve İşlemciyi kullanacağı için bilgisayarın performansını eksi yönde etkiler.

Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir?

Paylaşımsız ekran kartı, bilgisayarın AGP veya PCI yuvalarına takılır. Kart üzerinde bulunan Ram ve İşlemciyi kullandığı için bilgisayarınızdaki Ram ve İşlemciyi yormaz ve bu bileşenlere ek yük bindirmez. Bu sayede sisteminiz daha hızlı ve performanslı çalışır

Paylaşımsız ekran kartları, yuva ve soketleri uyduğu takdirde değiştirilip bir üst modeli takılabilir.

Ekran Kartı Paylaşımlı mı Paylaşımsız mı Nasıl Anlarım?

Bu sorunun cevabı çok basit bir yöntemle bulunabilir.

  • Denetim Masasına girin.
  • Görünüm ve Kişiselleştirme kategorisine girin.
ekran kartı paylaşım öğrenme-1
  • Görüntü kategorisine girin.
  • Ekran Çözünürlüğü bölümünü açın.
  • Sağ alttan Gelişmiş Ayarlar yazısına tıklayın.
  • Açılan pencerede Bağdaştırıcı sekmesinde olduğunuzdan emin olun.
ekran kartı paylaşım öğrenme-2

Buradaki bilgilerden;

DAC Türü’nün karşısında Internal yazıyorsa ekran kartı paylaşımlı yani dahili demektir.

DAC Türü’nün karşısında External yazıyorsa ekran kartı paylaşımsız yani harici demektir.

Masaüstü Bilgisayarlar İçin Daha Kolay Yöntem

Eğer bir masaüstü bilgisayarınız varsa ve ekran kartının harici mi dahili mi olduğunu öğrenmek istiyorsanız işiniz çok kolay.

  • Bilgisayarın kasasının arkasını çevirin.
ekran kartı paylaşım öğrenme-3
  • Monitör kablosunu taktığınız soketin girişini bulun.
ekran kartı paylaşım öğrenme-4

Eğer bu soket, klavye, Mouse gibi soketlerin takıldığı USB girişlerinin olduğu yerde ise ekran kartınız dahili yani paylaşımlıdır.

Eğer bu soket, yukarıdaki bölümün altında ise, harici bir ekran kartı kullanıyorsunuz demektir yani paylaşımsızdır.

Laptoplar İçin Durum Farklı

Özellikle yeni nesil laptoplarda hem dahili hem harici ekran kartı bulunur. Sistem, çalıştırılan yazılıma göre hangi kartı kullanacağını otomatik olarak belirler. Örneğin bir Word belgesi üzerinde çalışıyorken, harici ekran kartını kullanmaya gerek yoktur ancak bir oyuna girdiğinizde otomatik olarak harici grafik kartını kullanır.

Yorum Yap

Yorum Yap