İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası ve Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası ve Çözümü

Flash bellek ve SD kartlar günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran teknolojik aletlerdir. Gittikçe küçülen fiziksel boyutları ve bununla ters orantılı olarak küçülen boyutları sayesinde her daim yanımızda taşıyabildiğimiz bu minik diskler

disk-yazmaya-karsi-korumali

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası

Flash bellek ve SD kartlar günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran teknolojik aletlerdir. Gittikçe küçülen fiziksel boyutları ve bununla ters orantılı olarak küçülen boyutları sayesinde her daim yanımızda taşıyabildiğimiz bu minik diskler dosya depolama ve veri alış verişlerinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu disklerin kullanımlarında zaman zaman hatalar oluşabilmekte ve okuma/yazma işlemlerinde sorunlar oluşabilmektedir. Bu yazıda “disk yazmaya karşı korumalı” hatasının nasıl çözüleceğini anlatacağım.

Hatanın Nedenleri:

1- Diske virüs bulaşmış olabilir

USB belleği veya SD kartı güncel bir virüs programı ile tarayın. Tarama yapacağınız bilgisayarın temiz ve virüssüz olduğundan emin olun. Ücretsiz virüs programlarını deneyebilirsiniz. Avast, AVG, Kaspersky gibi.

2- Yazma koruma kilidini (var ise) kaldırın

Bazı USB bellek ve SD kartların yan tarafında yukarı aşağı oynayabilen yazma kilidi anahtarı olur. Anahtar “Lock” durumda ise onu tersine kaydırın. Yazma kilidi açık ise “disk yazmaya karşı korumalı” hatasını alırsınız.

3- Diskin doluluk oranını kontrol edin

Bazı durumlarda diskin dolu olması veya aktaracağınız dosya boyutunun diskteki boş alandan fazla olması durumunda bu hatayı alabilirsiniz. O yüzden diskte yeterli alanın boş olduğundan emin olun.

4- Kayıt defterindeki kısıtlamaları kontrol edin

 • Başlata tıklayın çalıştır yazın ve girin.
 • Açılan kutuya regedit yazıp entera basın.
 • Aşağıdaki yolu açılan pencereden takip edin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

 • StorageDevicePolicies kısmını göremiyorsanız herhangi bir kısıtlama yok demektir. Pencereyi kapatabilirsiniz.
 • StorageDevicePolicies varsa  WriteProtect özelliğini bulun. Sağ tuşla tıklayın değiştiri seçin. Değer kısmına 0 yazın.
 • Kayıt defterinden çıkın. Şuanda USB belleğe yazabiliyor olmalısınız. WriteProtect değerini göremiyorsanız sizde bu kısıtlama yok demektir. Diğer adımlara geçin.

5- Diski formatlayın

Hala sorununuz devam ediyorsa, USB disk içindeki bilgileri yedekleyin ve USB diski formatlayın. Aşağıda birden fazla USB bellek formatlama yazılımını bulacaksınız. Her yazılım farklı USB veya SD kartlarda farklı çalışabiliyor, farklı sonuç gösterebiliyor. Örneğin başkasında çalışan sizde çalışmayabilir. O nedenle sırası ile deneyin.
Formatlamak istediğiniz USB bir disk veya USB taşınabilir bellek ise USB Disk Storage Format Tool aracını buradan indirin ve USB Disk Storage Format Tool yazılımı ile formatlamayı deneyin.
İkinci olarakHP USB Disk Storage Format aracını deneyebilirsiniz. HP USB Disk Storage Format indir  buradan indirebilirsiniz.
Formatlamak istediğiniz bellek  eğer SD kart ise, SD Formatter 5.0 indir  adresinden SD kart SD Formatter 5.0 yazılımını indirebilirsiniz.

6- Low Level Format atmayı deneyin

Low Level format daha derinlemesine bir formatlama / biçimlendirme işlemidir. Silicon Power Formater ile alt seviye format deneyebilirsiniz.
Sorun hala düzelmediyse Silicon power formatter programı ile USB belleği formatlayın. Silicon power formatter oldukça başarılı bir usb formatlama yazılımıdır.
Silicon power formatter indir
Silicon Power formater her USB üzerinde çalışmaz. Device not found 
hatası veriyorsa sizin USB belleğiniz desteklenmiyor demektir.

7- Yerel Grup İlkesi Düzenleyiciyi kontrol edin

Bazen Yerel Grup ilkesi üzerinden USB çıkarılabilir disklere yazma engeli konur. Bu engel bazen virüsler tarafından konur. Bazen de ofis ortamında sistem yöneticisi tarafından konur.
Böyle bir durum söz konusu olabilir. Çözüm için şu linkte anlatılanları yapın: Hedef Klasöre Erişim Engellendi hatasının çözümü nedir?

8- Diskpart ile diski formatlayın

 • Başlata basıp açılan kutuya cmd yazıp entera basın.
 • Komut ekranına diskpart yazıp entera basın.
 • list volume yazıp entera basın.
 • Listelenen disklerden sizin diskinizin volume numarasını not edin.
 • select volume x yazıp entera basın. *Buradaki “x” sizin diskinizin volume numarası.
 • attributes disk clear readonly yazıp entera basın.
 • attributes volume clear readonly son olarak bu komutu yazıp entera basın.

İşlemler başarılı bir şekilde gerçekleşti ise “Disk attributes cleared successfully. / Disk öznitelikleri başarı ile temizlendi” gibi bir mesaj alırsınız. Eğer hata alırsanız bir sonraki adıma geçin.

9- Diskin kendi format yazılımını kullanın

Bazı usb bellek veya sd kart üreticilerinin format işlemi için kendi ürettiği yazılımlar mevcut. Örneğin kingston’un kendi format yazılımı var. Bu şekilde sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Flash Bellek İçindeki Dosyalar Görünmüyor (Kesin Çözüm)
Yorum Yap

Yorum Yap