İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır?
Trendlerdeki Yazı

Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır?

bilgisayar kullanıcıları profesyonel olarak bakarsak bilgisayarlarını çok iyi tanımıyorlar ve profesyonel olarak kullanmakta zorluklar yaşıyorlar. Yine bilgisayar kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunların arasında çeşitli yavaşlama problemleri

açılışta çalışan programları engelleme

Bilgisayar Başlangıcındaki Gereksiz Yazılımlar Nasıl Kapatılır?

Günümüz çerçevesinde bilgisayar kullanıcıları, yazılım ve donanım açısından bilgisayarlarını çok iyi tanımıyorlar ve profesyonel olarak kullanmakta zorluklar yaşıyorlar. Yine bilgisayar kullanıcılarının en çok yaşadığı sorunların arasında çeşitli yavaşlama problemleri, bilgisayarın kendi kendine kapanıp açılması veya çeşitli yazılım ve oyunlara girerken donması gibi başlıca sorunlar gelmektedir ki bu sorunların da çözümleri aslında o kadar da zor değildir. Ancak burada en sık yaşanan soruna gelirsek bilgisayarların yavaşlaması problemidir. Yine bu problem oldukça sık yaşanması sebebi ile bilgisayar kullanıcılarını farklı çözümlere doğru itmektedir. İşte bu nedenle bazı windows yazılımlarının bilgisayar başlangıcında kaldırılmaları gerekiyor.

Neden Silmiyoruz?

Bir yazılım kasmaya sebep oluyorsa neden silinmiyor da sadece başlangıçtan kaldırılıyor? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Birçok bilgisayar programı bizim için oldukça önemlidir. Bazıları hayatımızı, yapacağımız işlemleri çok daha kolaylaştırıyor iken yine bazı bilgisayar programları da yapacaklarımızdan ziyade çok daha farklı türevlerde işlerimizi kolaylaştırmaktadır ve bu yazılımlara sadece işimiz düştüğü zaman ihtiyaç duyarız. Yine bu yazılımların bir çoğu bilgisayar başlangıcında beraber olarak başlamaktadırlar. Yani yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra kendilerini otomatik olarak başlangıca ekliyorlar ve her bilgisayar başlangıcında tekrardan başlıyorlar ve çoğu zaman arka planda çalışarak çeşitli işlevlerde bulunuyorlar. Bunlardan en sık rastlanılanı ise arka plan içinde güncelleştirmeler yapmaları. Bu tabi ki de online olarak oyun oynayan bilgisayar kullanıcılarını oldukça sıkmaktadır.

Nasıl Kaldırılırlar?

Eğer online bir oyun oynuyorsanız arka planda yapılan bir güncelleştirme tabi ki veri indirmesi demektir ve bu da oyunda ping problemine sebep olmaktadır. İşte bu ve tarzı sorunları yaşamamak adına bilgisayar başlangıcından gereksiz olan yazılımları kaldırmalıyız. Bunun için de;

  • “başlat” – “çalıştır” – “msconfig” yazıp entere basın.
  • “başlangıç” sekmesine tıklayın.
  • Başlangıç sekmesine giriş yaptıktan sonra bilgisayarınızın başlangıcında görev alan bütün yazılımları göreceksiniz.
  • Hangisini kaldırmak istiyorsanız başındaki tik işaretini kaldırın ve keyfinize bakın.

Artık bundan sonra bilgisayar başlangıcında çalışmayacaktır. Ayrıca çeşitli virüsleri de bu panelden görerek rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Bilgisayardaki Ses Sorunu Nasıl Çözülür?
Yorum Yap

Yorum Yap