İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Bankaların Havale ve EFT Ücretleri Değişti
Trendlerdeki Yazı

Bankaların Havale ve EFT Ücretleri Değişti

1 Mart 2020 tarihi itibariyle bankaların müşterilerden aldığı komisyon oranlarındaki değişiklik yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden para gönderirken 1000 TL ye kadar para göndermenin ücreti 1 TL, 1000 TL üzeri para gönderim ücreti ise 2 TL olarak güncellendi.

banka-havale-eft-ucretleri

Bankaların Havale/EFT Ücretlerine Sınırlama Getirildi

1 Mart 2020 tarihi itibariyle bankaların müşterilerden aldığı komisyon oranlarındaki değişiklik yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden para gönderirken 1000 TL ye kadar para göndermenin ücreti 1 TL, 1000 TL üzeri para gönderim ücreti ise 2 TL olarak güncellendi.

Alınan Fahiş Komisyon Ücretlerine Sınırlama

Bankaların bireysel ve ticari müşterilerden aldığı fahiş komisyon ücretlerine de sınırlama getirildi. Yürürlüğe giren düzenlemeye göre bankaların ticari müşterilerden aldığı masraf, ücret ve komisyon sayısı 2 bin 400 den 51’e, finansal tüketiciler için ise 20’den 16’ya indirildi. Düzenleme sonucunda bankaların müşterilerinden alacağı ücret, her kalem başına 6’da 1 veya 3’te 1 oranında azaldı. Müşteriler bundan sonra bankacılık işlemleri için daha az ücret ödeyecek.

Açılış Ücretleri Kaldırıldı

Bankalar müşterilerine yeni EFT, havale ücretleriyle ilgili bilgilendirmeleri göndermeye başladı. Buna göre, daha önce bankaların en az 6 TL olarak kestiği mobil ve internet EFT ücreti 1 TL’ye iniyor. EFT ücreti, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL (eskisi 17 TL), şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL (eskisi 67 TL) olacak. İşlem tutarı 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi. Bireysel müşterilerden kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırılıyor. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyeti alınacak.

Kredi Kullanım Ücreti %1 Oldu

Kiralık kasa depozito bedeli finansal tüketiciler için kiralanan kasanın en fazla bir yıllık kira bedeli olarak belirlendi. Ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti kaldırılıyor. Mevcut durumda kredi tahsis ücreti kapsamında “İstihbarat ve Mali Analiz Ücreti” ile “Limit Revize ve Değerlendirme Ücreti” alınmaktaydı. Tebliğ ile bu kalemler kredi tahsis ücreti başlığı altında sadeleştirilerek tahsis edilen limitin on binde 25’i ile sınırlandırıldı. Ticari kredilerde kredi kullanım ücreti yüzde 2 seviyelerine kadar çıkarken yeni tebliğ ile en fazla yüzde 1 olarak sınırlandırıldı.

Ticari kredi kartlarında nakit avans komisyonu yüzde 1’e indi, erken ödeme komisyonu da kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda 2’ye düşürüldü.

ENPARA Havale/EFT Ücreti Ne Kadar?

Yeni düzenlemeden sonra herkesin aklındaki en büyük soru ENPARA’daki havale ve eft ücreti oldu. ENPARA, fiziksel olarak bir banka olmadığı için bu düzenlemeden etkilenmedi. Enpara havale ve eft işlemlerinden komisyon almıyor. ENPARA üzerinden yapacağınız havale ve eft ücretlerine ekstra para ödemiyorsunuz. Ayrıca fatura ödemeleri, kurum ödemeleri ve diğer ödemeler için de enpara herhangi bir ücret almıyor. ENPARA kart kullanım ücreti de almıyor aksine 2 yıl boyunca düzenli kullanım yaparsanız her sene 100 TL kart kullanım ücreti sizin hesabınıza yatırılıyor. 2 yıl sonunda toplamda 200 TL kazanmış oluyorsunuz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. O günden beri peşini hiç bırakmadım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Kimya Mühendisi olmama rağmen meslek hayatımda Bilgisayarı seçtim. Bundan sonra da hayatımda hep Bilgisayar olacak. Şimdiki hedefim SEO uzmanı olmak.

Yorum Yap