1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. APU Sistem Nedir? Avantajları/Dezavantajları
Trendlerdeki Yazı

APU Sistem Nedir? Avantajları/Dezavantajları

APU (Accelerated Processing Unit) yani Hızlandırılmış İşlem Birimi yeni nesi teknolojilerden. En önemli özelliği ekran kartı ile işlemcinin birlikte bulunması, dolayısıyla maliyette ciddi bir düşüş sağlaması.

amd-apu-nedir

APU Sistem Nedir? 

APU (Accelerated Processing Unit) yani Hızlandırılmış İşlem Birimi yeni nesi teknolojilerden. En önemli özelliği ekran kartı ile işlemcinin birlikte bulunması, dolayısıyla maliyette ciddi bir düşüş sağlaması.

 

Klasik bilgisayarlarda ve elbette ki bugünkü pek çok bilgisayarda ekran kartı ile işlemci ayrı ayrıdır. Ekran kartı yükseldikçe işlemciyi de yükseltiriz. Dolayısıyla daha verimli bir ekran görüntüsü ve çalışma hızı elde ederiz. Üstelik herhangi bir arızada zarar görme yalnızca birisinde olur ve değişim yapılarak çözüm getirebilir. Yalnız ekran ile işlemcinin ayrı ayrı olması maliyeti yüksek bir durumdur. APU sistemi, ekran kartı ile işlemciyi birleştirerek hem maliyeti azaltmayı hem de ciddi anlamda bir performans kaybına neden olmamayı amaçlamıştır.

 

APU Sisteminin Özellikleri

Bugünlerde sıkça duyduğumuz AMD işlemcisi APU sistemini yaygınlaştıran ve APU denilince akla ilk gelen işletim sistemidir. AMD’nin RYZEN işlemcisi, APU sistemine uygun olarak üretilmiştir, daha doğrusu RYZEN işlemcilerinin pek çok işlemci ve erkan kartının bir olduğu APU sistemine göre üretilmiştir. Elbette RYZEN de APU sistemini tercih etmeyen kullanıcılar için ekran kartı ve işlemcinin ayrı olduğu ürünler piyasaya sürmektedir. Ama APU, RYZEN ile tanınmıştır.

 

APU sisteminin en önemli özelliği maliyeti çok ama çok aşağı çekmesidir. Bu yüzden son zamanlarda CORE İ5 fiyatının yarısına ama onunla hemen hemen aynı özellikle sahip AMD 9’lar bulabiliyoruz. Donanım maliyetinin ciddi ölçüde düştüğü APU sistemleri, kullanıcılara çok da uçuk olmayan fiyatlara kaliteli işler çıkaran bilgisayarlar sunabiliyor.

 

APU sisteminde, GPU ayrı olan sistemde ne yapıyorsunuz aynen yapabilirsiniz. Bazı durumlarda, ekran çözünürlüğünü düşürmeniz gerekebilir. Örneğin PUBG 750p’de çok rahatça oynanabilir.

 

APU Sisteminin Avantajları

APU sisteminin avantajların şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Maliyeti ciddi anlamda düşüktür.
 • Maliyeti düşük olmasına rağmen ekran performansı konusunda kullanıcıları tatmin eder.
 • APU ile gelen Vega ekran kartı devre dışı kalabilir. Yani RYZEN işletim sistemlerine harici bir GPU yani ekran kartı takılabilir. İşlemci, uygun ekran kartı kullanıldığı taktirde hata vermeyecektir.
 • APU sistemi en az onboard kadar güçlüdür. Vega kart, oyunlar için de ciddi bir performans sergilemektedir.

APU Sisteminin Dezavantajları

APU sisteminin dezavantajların şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ekonomik olmasına ekonomiktir ama bazı durumlarda işlemciden güç alması gerekebilir. APU, sistemi çok zorlandığında işlemciniz için maliyetli sonuçlar doğabilir.
 • GPU ayrı sistemlerin verimlilikleri APU sistemine göre çok daha iyidir.
 • İşlemciyi yorması nedeniyle uzun süreli kullanımlarda bilgisayar performansında düşüş meydana gelebilir.

RYZEN’in Vega Kartlı APU sistemli modelleri şunlardır:

 • AMD Ryzen 5 2400G APU ile Vega 11
 • AMD Ryzen 5 2700G APU ile Vega 10
 • AMD Ryzen 5 3400G APu ile Vega 11
Yorum Yap

Yorum Yap