İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Anakart Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart, üzerinde bulunan tüm bileşenlerin (ram, işlemci, harddisk, ekran kartı vs.) birbirleri ile iletişimini sağlar. Bileşenler, anakart üzerindeki bios yazılımı sayesinde birbirleri ile senkronize halde çalışırlar. Bu yazıda anakart marka ve modeli nasıl öğrenilir bunu anlatacağım.

anakart-model-ogrenme

Anakart, üzerinde bulunan tüm bileşenlerin (ram, işlemci, harddisk, ekran kartı vs.) birbirleri ile iletişimini sağlar. Bileşenler, anakart üzerindeki bios yazılımı sayesinde birbirleri ile senkronize halde çalışırlar. Yeni bir bilgisayar alırken, mevcut bilgisayarı satarken veya sürücüleri bulmak isterken anakart marka ve modeli size lazım olabilir. Bu yazıda anakart marka ve modeli nasıl öğrenilir bunu anlatacağım.

Bilgisayar Açılırken

Bazı anakart modelleri, boot edilirken yani sistem çalıştırılırken, anakart marka ve modelini, ekrana görsel olarak 1-2 sn. gösterirler. Bu resme bakarak anakartın marka ve modelini öğrenebilirsiniz.

başlangıçtaki logodan anakart modeli öğrenme
bilgisayar başlarken anakart modeli öğrenme

Bios Ekranında

Anakart üretici firmaları, yeni nesil anakartların bios ekranında, anakarta dair tüm bilgileri göstermektedir. Bunun için bilgisayar açılırken bios menüsüne girmeniz yeterlidir. Bu işlem genellikle klavyedeki del veya f2 tuşları ile yapılır.

bios ekranından anakart modeli öğrenme

Kasa İçerisinde

Masaüstü bilgisayarınız var ise ve içini açabiliyorsanız, anakart üzerinden kartın marka ve model bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu işlemi yapacak bilgiye sahip değilseniz diğer yöntemleri kullanın.

kart üzerinden anakart modeli öğrenme

Ürün Reçetisinden

Dizüstü bilgisayarların arkasında bulunan etiket üzerindeki marka ve model bilgisini internete yazarak hangi marka ve model anakart kullandığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

laptop etiketinden anakart modeli öğrenme

Kayıt Defteri Yöntemi

Başlat a basıp çalıştır yazarak veya ctrl + R komutunu kullanarak çalıştır bölümünü açın ve çıkan kutuya regedit yazın. HKEY_LOCAL_MACHINE –> HARDWARE –> DESCRIPTION –> System –>BIOS sırasını takip edin. Sağ taraftaki;

BaseBoardManufacturer –> Anakart üretici firmayı yani markayı

BaseBoardProduct –> Anakart modelini

BaseBoardVersion –> Anakart versiyonunu

gösterir. Bu şekilde anakartın marka, model ve versiyon bilgisine ulaşabilirsiniz.

regedit ile anakart modeli öğrenme

Sistem Bilgisi Yöntemi

Başlat a basıp çalıştır yazarak veya ctrl + R komutunu kullanarak çalıştır bölümünü açın ve çıkan kutuya msinfo32 yazın ve entera basın. Açılan Sistem Bilgisi penceresi altında Sistem Üreticisi ve Sistem Modeli size anakart marka ve model bilgisini verecektir.

msinfo32 ile anakart modeli öğrenme

Komut Satırı Yöntemi

Başlat a basıp çalıştır yazarak veya ctrl + R komutunu kullanarak çalıştır bölümünü açın ve çıkan kutuya cmd yazın ve entera basın. Komut satırına Systeminfo yazıp entera bastığınızda resimdeki bilgiler gelecektir. Bu ekrandan anakart bilgisine ulaşabilirsiniz.

cmd ile anakart modeli öğrenme

Yazılım Desteği

Yukarıdaki yöntemleri yapamadıysanız internetten indireceğiniz yazılımlar ile cihazda bulunan tüm donanımlarla ilgili marka ve model bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu işlem için 2 farklı program öneriyorum. İstediğinizi indirip kurabilirsiniz.

CPU-Z : https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.91-en.exe

cpu-z ile anakart modeli öğrenme

Aida64 : https://www.aida64.com/downloads/ZWMwYzE5OWQ=

aida64 ile anakart modeli öğrenme

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap