İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. 2020 Zabıt Katibi Maaşları (Net Rakamlar)

2020 Zabıt Katibi Maaşları (Net Rakamlar)

Zabıt Katibi merkez ve taşra teşkilatına Adalet Bakanlığı tarafından atanan yargı personelleri olarak göre yapar. Seçim kurulları, Bölge İdare ve iş merkezleri, Adliye ve İcra daireleri görev yerleridir.

2020-zabit-katibi-maaslari

2020 Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt Katibi merkez ve taşra teşkilatına Adalet Bakanlığı tarafından atanan yargı personelleri olarak göre yapar. Seçim kurulları, Bölge İdare ve iş merkezleri, Adliye ve İcra daireleri görev yerleridir. İşleri monoton olmakla birlikte oldukça yoğundur. İfadelerin, yazıya dönüşmesinde oldukça önemli rolleri vardır. Katip olmak için; Meslek Yüksek okulu Adalet bölümü, Bilgisayar bölümü, Adalet meslek lisesi ya da bunların dengi olan ticaret/ Bilgisayar bölümü mezunu olunması gerekir. Mezun olanlardan bilgisayar/ daktilo sertifikası istenir.

Zabıt Katibin Görevleri

  • Evrak ve dosyaları düzenli bir şekilde zamanında kaydetmek
  • Keşif ve duruş işlemlerinde hazır bulunmak, tutanak yazmak ve imzalamak
  • Tebligat evrakları hazırlayabilmek
  • Karar ve Tutanakları, üst mevkilerden bildirildiği şekilde yazarak imzalamak

Zabıt Katibi Maaşları

Zabıta katibi maaşları değişkenlik gösterebilmektedir.  Çocuk sahibi olmak, eğitim seviyesi gibi değişkenler maaşlarda değişkenliğe yol açabiliyor. 2019 verilerine göre Zabıta Katipliği maaşları 3.750 TL civarında idi. Zabıt katipleri; kıdem, derece ve hizmet yıllarına göre farklı maaş alabilir. Örnek olarak ¼ derece 25 yıl üstü hizmeti   bulunan zabıta katibi 4,750 TL civarında maaş almaktadır.

2020 Yılı Maaşları

2020 senesine girilmesi ile birlikte, Ocak ayında memur maaşlarına %5,49 oranında zam yapıldı. Kamu çalışanları maaşlarında da artış yaşandı. Adalet Bakanlığı bünyesi altında hizmetine devam eden zabıt katipleri de maaş zammından etkilendi. Zabıt Katibi maaşları Ocak/Temmuz  için şu şekilde belirlenmiştir.

  • Lise mezunu yeni başlayan zabit katibi 3,919
  • Önlisans mezunu yeni başlayan zabit katibi 3,931
  • Lisans mezunu yeni başlaya zabit katibi 3,952

Bu maaş ile birlikte ek gelirler de düzenlenmiştir. Mesai ücreti en önemli ek gelirdir. Eşi çalışmayan Zabıt katipleri  332 TL aile yardımı, artı olarak çocuk sahibi olan katipler ise 73 TL çocuk yardımı almaktadır.

2020 Temmuz ayı ile birlikte, yeni gelecek memur zammı ile Zabıt Katibin maaşları da artış gösterecek.  Temmuz ayı ile birlikte, memurlara %5-8 arasında zam gelmesi bekleniyor.  Buna göre, 2020 yılı Temmuz ayı Zabıt Katip maaşları 4100-4200 TL arasında olacaktır.

Önerilen Yazı

2020 İcra Katibi Maaşları (Güncel Rakamlar)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. O günden beri peşini hiç bırakmadım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Kimya Mühendisi olmama rağmen meslek hayatımda Bilgisayarı seçtim. Bundan sonra da hayatımda hep Bilgisayar olacak. Şimdiki hedefim SEO uzmanı olmak.

Yorum Yap