İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2020 Süt Parası Ne Kadar? (Net Rakam)

2020 Süt Parası Ne Kadar? (Net Rakam)

Süt parası, İş Kanunu’nda ‘emzirme ödeneği’ olarak geçen ve doğum yapan annelere ödenen ücrettir. Sadece SSK’lı olarak çalışan annelere ve SSK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenmektedir.

2020-sut-parasi

2020 Süt Parası Ne Kadar

Süt parası, İş Kanunu’nda ‘emzirme ödeneği’ olarak geçen ve doğum yapan annelere ödenen ücrettir. Sadece SSK’lı olarak çalışan annelere ve SSK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenmektedir. Anne ya da babanın SSK’lı bir çalışan olması durumunda devlet tarafından süt parası ödemesi gerçekleştirilir. Her yıl yapılan zamlarla süt parası da değişmektedir. 2020 süt parası ne kadar sorusu için merak edilenlere yer vermeye devam edeceğiz.

2020 Süt Parası Ne Kadar ve Kaç Ay Ödenir

Yeni yılın gelmesi beraber yapılan zamlarla 2020 süt parası ne kadar anneler tarafından merak edilmeye başlandı. Yapılan açıklamalarla beraber 2020 yılında süt parası 202 TL oldu. Doğum yapıldığı andan itibaren sadece tek seferlik yapılan bir ödemedir. SSK’lı çalışan anne ya da SSK’lı çalışan baba çalışmayan eşi için süt parasını 5 yıl içerisinde bankadan temin edebilir.

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir

Yapılan zamlarla beraber doğum yapan anne ve babalar 2020 süt parası ne kadar ve şartları hakkında araştırmalar yapmaya başladılar. Doğum sonrası sadece tek seferde alınan süt parası için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığı taktirde Ziraat bankası ya da PTT üzerinden başvurulan ödeneği alabilirsiniz.

Süt parası almak için sağlanması gereken şartlarda eşinizin ya da çalışan annelerin doğum yapmaları ve belgelerinin bulunması gerekmektedir. SSK’lı olarak bir yerde çalışmış ya da çalışıyor olmanızda sağlanması gereken şartlar arasındadır. Doğum yaptıktan sonra 5 yıl (Beş) içerisinde il sağlık kurumlarına ya da E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir. Çalışan anneler için babanın çalışıp çalışmaması şartları etkileyen bir durum değildir. Çalışan ve SSK’lı olan babalar için annenin çalışmıyor olması gerekmektedir. Doğumdan önce bir yıl içerisinde 120 günlük sigorta priminizin yatması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında 2020 süt parası ne kadar sorusunun cevabı olan 202 TL olan ödeneği 5 yıl içerisinde alabilirsiniz.

Emzirme Ödeneği

Belirtilen şartların sağlanması durumunda doğum yapan annelerin çocuğun yaşaması durumunda devlet tarafından ödenen bedele süt parası (emzirme ödeneği) denmektedir. Annelere yardım olması amacı ödenen bedel her yıl belirlenen zam ücretleriyle değişmektedir. Geçtiğimiz 2019 yılında 180 TL olan süt parası için 2020 süt parası ne kadar aramaları karşımıza çıkmaktadır. 2020 yılı itibariyle belirlenen süt parası 202 TL olmuştur.

Önerilen Yazı
2020 Evde Bakım Maaşı (Net Rakam)
Yorum Yap

Yorum Yap