İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2020 Mübaşir Maaşları (Güncel Rakamlar)

2020 Mübaşir Maaşları (Güncel Rakamlar)

Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri’nde görev yaparlar. Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışırlar ve yardımcı hizmet sınıfında yer alırlar ve başka bir işte de çalışamıyorlar.

2020-mubasir-maaslari

2020’de Mübaşirlik

Aslında çok iyi bildiğiniz fakat adını duyduğunuzda hangi meslek olduğunu anlamlandıramadığınız mübaşir mesleğinden bahsedeceğim. Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri’nde görev yaparlar. Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışırlar ve yardımcı hizmet sınıfında yer alırlar ve başka bir işte de çalışamıyorlar. Sizi biraz daha aydınlatayım. Mübaşir, duruşma esnasında gelen tarafları ve tanıkları salona alır, duracakları yerleri gösterirler. tarafların verdiği belgeleri hakime iletirler. Duruşmanın disiplinini sağlar ve hakimin isteklerini yerine getirir. Bu saydıklarım sadece görevlerinin yarısı… Mahkemelerde mübaşirlerin yeri oldukça büyüktür. Peki yeni yıla girdiğimiz bu aylarda mübaşir nasıl olunur ve asıl konumuz olan mübaşirlik maaşları ne kadar onları inceleyeceğiz.

Mübaşir Nasıl Olunur?

Mübaşir olma için en az lise mezunu olunması gerekiyor. Ayrıca tutanak tutabilme yetisine de sahip olunmalı. Bu mesleğe talep 2020 yılına doğru giderek artış gösteriyor. Bunlardan önce ÖSYM’nin düzenlediği KPSS sınavına girilmeli ve alacağınız sonuç 70 ve üzeri olmalıdır. Bu şartları yerine getiren kişiler Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan ilanlardan başvurularını yapabiliyor. Başvuruları onaylanan kişiler, sözlü mülakata giriyor ve onaylandığında ise yeni mübaşir adayları belirlenmiş oluyor. Atamalarla birlikte de görev yerleri belirleniyor ve mübaşirliğe kesin olarak başlamış oluyorlar. Lise mezunu şartı koşulması lise mezunlarının bu işe ilgi göstermelerinin de ayrı bir sebebi aslında.

Peki bu mesleğe sahip olan bir kişi ne kadar maaş alıyor? Şimdi nasıl, öncesinde nasıldı? Bir bakalım.

Mübaşir Maaşları

Yeni başlayan mübaşirler ve 25 senelik mübaşirlerin maaşları arasında, zaten tahmin ediyorsunuzdur farklar mevcuttur. 2017 yılına gidecek olursak; yeni başlayan mübaşir 2.396 TL ama ile çalışmaya başlamışlar. 25 sene ve üzerinde bu mesleği yapan mübaşirlerimiz ise; 2.647 TL maaş alıyorlarmış. Yıllar içinde yapılan zamlarla bu rakamlar biraz oynamış ve 2019 yılında 3.723 TL maaş alan mübaşirler 2020 yılında yapılan zam ile birlikte maaş 3.927 TL’ye yükselmiştir. Geçen seneye göre yapılan zam pek rakamlarda fazla bir oynamamış, 4 liralık bir zam yapıldığını görüyoruz. Fakat günümüzün şartlarına, çalışma saatlerine baktığımızda maaşlarının çok iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Önerilen Yazı
2020 İcra Katibi Maaşları (Güncel Rakamlar)
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. O günden beri peşini hiç bırakmadım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Kimya Mühendisi olmama rağmen meslek hayatımda Bilgisayarı seçtim. Bundan sonra da hayatımda hep Bilgisayar olacak. Şimdiki hedefim SEO uzmanı olmak.

Yorum Yap