İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2020 Kimlik Yenileme Ücreti (Güncel Rakam)

2020 Kimlik Yenileme Ücreti (Güncel Rakam)

Yeni yılın gelmesiyle birlikte eski kimliklerini yenilemek isteyen ya da kimliklerini kaybedenler vatandaşlar 2020 kimlik yenileme ücreti hakkında güncel bilgileri araştırmaya başladılar.

2020-kimlik-yenileme-ucreti

2020 Kimlik Yenileme Ücreti

Yeni yılın gelmesiyle birlikte eski kimliklerini yenilemek isteyen ya da kimliklerini kaybedenler vatandaşlar 2020 kimlik yenileme ücreti hakkında güncel bilgileri araştırmaya başladılar. Kimliklerini yenilemek ya da kaybolan kimlikleri yenilemek için gerekli olan evraklar belirledikten sonra aşağıda belirtilen güncel ücretleri bankaya yatırarak Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler. Başvurular için belirlenen 2020 kimlik yenileme ücretleri ise aşağıda ki gibidir.

  • Kanunu bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 25 TL
  • Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 25 TL
  • Nüfus cüzdanı kayıp bedeli: 25 TL
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 50 TL
  • Evlilik ya da boşanma nedeniyle kimlik değiştirme: 25 TL
  • Yeni doğan bebek için kimlik çıkartma: Ücretsiz
  • Yeni doğan bebek için vaktin de yapılmayan başvuru sonrası kimlik çıkarma: 25 TL

2020 kimlik yenileme ücreti en güncel şekliyle yukarıda belirtildiği gibi belirlenmiştir. Bu ücretler makbuzlarda ‘değerli kağıt bedeli’ olarak yer almaktadır. Kimlik yenilemek, kaybetmek, yıpranan kimliği değiştirme durumlarında yukarıda belirtilen en güncel ücretler alınan randevu sonra Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeden önce bankaya yatırılarak makbuz alınır.

2020 Kimlik Değiştirme/Yenileme Süreci Nasıl İşliyor

Kimliğinizi değiştirmek ya da yenilemek istediğiniz zaman herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz. Büyük şehirlerde sıra beklememek için https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/index adresinden size en yakın Nüfus Müdürlüğü için online randevunuzu alabilirsiniz. Randevu durumunu da kontrol ederek en uygun gün ve saatte Nüfus Müdürlüğü’ne giderek işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Randevunuzu aldıktan sonra 2020 kimlik yenileme ücreti için yapacağınız işleme göre olan tutarı randevudan önce bankaya yatırmanız gerekmektedir. Anlaşmalı bankalar ya da PTT aracılığı ile online ödeme, ATM ya da doğrudan şubeden ödemeyle işleminizi gerçekleştirerek makbuzu yanınıza almanız gerekmektedir.

Eski kimliğiniz ve bir adet biyometrik fotoğrafınız ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru esnasında yeni kimlik talebiniz alınır ve işleme koyulur. Bu esnada kimliğiniz olmayacağı için Nüfus Müdürlüğü tarafından geçici kimlik belgesi verilir. Kimliğiniz onaylanıp adresinize PTT aracılığı ile ulaştırılana kadar belgeyi kullanırsınız. Tüm bu işlemler için belirlenen 2020 kimlik yenileme ücreti yukarıda belirlendiği gibidir.

Yorum Yap

Yorum Yap