İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2020 Evde Bakım Maaşı (Net Rakam)

2020 Evde Bakım Maaşı (Net Rakam)

Evde bakıma muhtaç kimselerin kendisinin özel ve bir takım ihtiyaçlarını karşılayamaması durumunda bu kişileri bakan kimselere maaş imkanı sunulmaktadır.

2020 evde bakım maaşı

2020 Evde Bakım Maaşı Alanları Unutmadı

Evde bakıma muhtaç kimselerin kendisinin özel ve bir takım ihtiyaçlarını karşılayamaması durumunda bu kişileri bakan kimselere maaş imkanı sunulmaktadır. Yaşlı, hasta, bakıma muhtaç ve engelli kişilerin 1. derece olan yakınlarına devlet maaş desteği vermektedir. Evde bakım maaşı için bazı şartların olması gerekmektedir. Başkasının yardımı olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan (tuvalet ihtiyacı, yemek yeme içme, duş alabilme, merdivenden inip çıkamama gibi) hastalara veya yaşlılara bakanlara maaş desteği imkanı sunulmuştur. Bakıma muhtaç kimselerin evde bakım maaşından yararlanabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine Başvuru yaparak tespit aşaması sonrası maaş bağlanmaktadır. Devlet %50 engelli raporu olan kimseler için 1. derece olan yakınlarına bakana aylık bağlanmasını onaylıyor. Kendi bakım ve ihtiyaçlarını karşılayamayan kimselere evde bakım maaşı her ay düzenli olarak ödenmektedir. Evde bakım maaşı gelir kriterleri ile asgari ücret endeksli olmaktadır. Engelli ve ya yaşlıya bakan kimselerin evde bakım maaşı alabilmeleri için hanede kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. Evde ağır hastası olan veya engelli raporu olan herkes başvuruda bulunabilir. Evde bakıma muhtaç olan kimselerin tespit ve ve bakım hizmetleri esaslarının belirlenmese ilişkin yönetmelik kapsamında işlem uygulanmaktadır.

2020 Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı bildiğiniz üzere daha önce 1305 TL iken Temmuz ayı enflasyon oranlarının ve zam miktarının belirlenmesi durumundan sonra belirlenen rakam 1383 TL’ ye yükselmiştir. Özel bakım merkezlerinde hizmet alanlar ise 2611 iken Temmuz ayı zammı ile birlikte rakam 2767 TL’ ye yükselmiştir. 2020 Evde bakım maaşı 1305 TL iken 1383 TL ye yükselmiştir. Bu rakamlarla hastanın ve ya bakıma ihtiyaç kimselerin ihtiyaçları karşılanabilir durumdadır.

2020 Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı ödemelerini e- Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna engelli evde bakım ödeme bilgileri yazarak açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. E-devlet şifrenizi unuttuysanız ve ya bilmiyorsanız PTT’den gerekli yardımı alabilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat Bankası üzerinden sms ile sorgulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap