İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2020 Bekçi Maaşları(Net Rakamlar)

2020 Bekçi Maaşları(Net Rakamlar)

Bekçilik mesleği, alacakları maaşlar açıklandıktan sonra sosyal medyada baya bir konuşulmuş, hatta haklarında ironili ve espritüel paylaşımlar yapılmıştı.

2020 bekci maaşları

2020’de Bekçilik

Bekçilik mesleği, alacakları maaşlar açıklandıktan sonra sosyal medyada baya bir konuşulmuş, hatta haklarında ironili ve espritüel paylaşımlar yapılmıştı. Hepimiz aslından bekçilerin kim olduklarını ve ne iş yaptıklarını biliyoruz. Koruma ile karıştırmayın sakın! Korumaların görevi bekçilerinkinden çok farklıdır. Bekçiler; iç işleri bakanlığına bağlı, insanların can ve mal güvenlikleri için geceleri ve gündüzleri görevlerini yaparlar. Önceden mahallelerde ve caddelerde 7/24 bekçi bulunurdu ama sonradan kaldırılmıştı. 2017 yılında da tekrar göreve başlamışlardır. Genellikle büyük şehirlerde bulunurlar. Peki “Bekçilik tam olarak nedir?” sorusunu gelin birlikte cevaplayalım.

Bekçilik Nedir?

Devlet, hükumet veya belediyeler tarafından kamu güvenliği sağlamaları için görevlendirilmiş kişilerdir. Ayrıca suç işlenmesini önler, kolluk faaliyetindedirler. Olay ortamına polis gelene kadar müdahale ederler, protestoları polis gelene kadar yatıştırmaya çalışırlar. Polislerin olmadığı bölgelerde genellikle bekçilere ihtiyaç duyulur. Polislerin bulunmadığı olay yerinde polislerin görevlerine sahiptirler ve kamu düzenini bozmaya çalışanları engellemeye çalışırlar. Suç işlemiş ve işlemek üzereyse suçluları yakalar polis gelene kadar etrafındakiler tarafından linç edilmesini önlemeye çalışır. Aslında polis gelene kadar şüphelinin kaçmasına izin vermez.

Geceleri ise bekçiler; sokakların, caddelerin ve insanların yaşam alanlarını korumakla sorumludur. Bölgenin daha güvenli, daha huzurlu olması için çalışırlar. hırsızlık ve kaçırılma olaylarının sıklıkla yaşandığı bölgede görevlendirilir ve buradaki huzuru tekrar geri getirmeye çalışırlar. Bir nevi polislere yardım etmek için görevlendirilmişlerdir. Geceleri suç işlenmesini önlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kolluk faaliyetlerini yürütürler. Bekçilik tahmin edemeyeceğiniz büyük sorumluluklara sahiptir.

2020 Bekçilik Maaşları

Emniyet Genel Müdürlüğünün 2020 yılı için yaptığı açıklamada bekçilerin sorumluluklarının büyük olduğu ama bu yaptıkları göreve uygun maaş alamadıklarını vurguluyor. Genel kolluk görevi içerisinde yer alan mesleklere göre en düşük maaşı bekçilerin aldığını da ekliyor. Bu yüzden 2020’de görevlerine başlayacak bekçi adaylarını sevindirecek haberlerim var. Fakat maaşlar öğrenim durumlarına göre farklılık göstermektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı net bekçilik maaşları;

Göreve yeni başlayan, bekar lise mezunu çarşı ve mahallede görev alacak bekçiler; 4.527 TL alacak.

Göreve yeni başlayan bekar ve lisans mezunu bekçiler ise; 4.534 TL alacak.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayarla 2001 yılında tanıştım. O günden beri peşini hiç bırakmadım. 2005 yılında ilk web sitemi kurdum ve o saatten sonra bu sanal dünyadan hiç kopmak istemedim. Kimya Mühendisi olmama rağmen meslek hayatımda Bilgisayarı seçtim. Bundan sonra da hayatımda hep Bilgisayar olacak. Şimdiki hedefim SEO uzmanı olmak.

Yorum Yap